İsveç ile NATO anlaşmazlığı: Erdoğan’ın 2 numaralı halk düşmanı

EBirkaç düzine göstericinin Stockholm’ün merkezindeki bir Orta Çağ köprüsü olan Stadthusbron’dan geçtiği soğuk bir Ocak günü. Başlarının üzerinde, bir zamanlar Batı’nın yardımıyla Suriye’de İslam Devleti’ni (İD) püskürttüğü Kürt YPG milislerinin bayrakları var.

Kalabalığın başında, kırmızı kaküllü genç bir kadın, üzerinde koyu renk takım elbiseli ve kırmızı kravatlı, üzerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan esinlenilmiş bir oyuncak bebek bulunan bir el arabasını itiyor.

STOCKHOLM, İSVEÇ - 21 OCAK: Bir protestocu, 21 Ocak 2023'te Stockholm, İsveç'te NATO ve Türkiye karşıtı bir gösteri sırasında Recep Tayyip Erdoğan, oyuncak bebekle önüne bir araba çekiyor.  (Fotoğraf: Jonas Gratzer/Getty Images)

Ocak ayında Stockholm’deki protestolar

Kredi bilgileri: Jonas Gratzer/Getty Images

Kısa bir süre sonra Erdoğan bebeği, arka planda şehrin simgesi olan Stockholm Belediye Binası ile bir elektrik direğinden baş aşağı sallanıyor. İsveç’in Kürt Rojava Komitesi, sosyal medyada Erdoğan’ı İtalyan diktatör Benito Mussolini ile karşılaştıran bir video yayınladı. İtalyan, düştükten sonra partizanlar tarafından öldürüldü ve ayaklarından asıldı. Videoda “Tarih diktatörlerin nasıl sonlanacağını gösteriyor” diyor.

Bir kaç ay sonra. Sürgündeki gazeteci Bülent Kenes, Stadthusbron’un karşısına çıkıyor. Değişken İsveç Nisan havasına uyum sağlayan 54 yaşındaki fonksiyonel bir ceket giyiyor. Gözleri yorgun görünüyor. Ankara, diğer şeylerin yanı sıra Kenes’i 2016’daki darbe girişiminden kısmen sorumlu olmakla ve yasaklı Gülen hareketinin bir parçası olmakla suçluyor. Türk hükümetine göre bu onu iki kez “terörist” yapıyor.

Bülent Keneş Stockholm'de

Bülent Keneş Stockholm’de

Kaynak: Marc Pfitzenmaier

Kenes, Erdoğan’ın Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yönelik ablukasını sona erdirmek için iadesini talep ettiği düzinelerce kişiden biri. Ancak gazeteci, listede Erdoğan’ın sürekli adını andığı tek kişi. Erdoğan’ın başarısız darbe girişiminin arkasındaki beyin olarak gördüğü vaiz Fethullah Gülen’den sonra Kenes, iki numaralı halk düşmanı olarak görülüyor.

Kenes, darbe girişiminde yer almasını veya bu iddiaları kanıtlayabilecek herhangi bir şey yapmasını saçma bularak reddediyor. “Rejimin zulmünün Erdoğan’ın bir despot olması ve benim de onu eleştiren bir gazeteci olmamla hiçbir ilgisi yok” diyor.

ayrıca oku

Adının neden sürekli geçtiğini söylemek zor ama Kenes’in bir tahmini var. İki adamın uzun bir geçmişi var ve bu aynı zamanda Erdoğan’ın AB yolundaki bir ülkenin cumhurbaşkanından bir otokrata giden yolunu da yansıtıyor.

Uzun yıllar Türkçe ve İngilizce gazetelerde editörlük yapan Kenes, daha sonra büyük Türk medya kuruluşlarında yöneticilik yaptı ve New York’ta devlet haber ajansı Anadolu’da büro şefliği yaptı. 2004’te göreve seçilen Erdoğan’la defalarca görüşüyor, onunla röportajlar yapıyor ve yurt dışı gezilerinde basın heyetinin bir parçası olarak Cumhurbaşkanı’na eşlik ediyor.

Kenes, Türk güç aygıtının hedefi oldu

Daha sonra Kenes, Erdoğan’ın yurtdışındaki hükümetteki ilk yıllarının imajının şekillenmesine yardımcı olan, ülkenin en büyük İngilizce gazetelerinden birini kurdu. “Daily Zaman”ın açılış töreninde Cumhurbaşkanı övgü dolu bir konuşma yaptı.

Kenes, Erdoğan’ın o zamanlar zaten İslami, muhafazakar bir siyasetçi olduğunu söylüyor. “Ama başlangıçta aynı zamanda ülkeyi AB’ye sokmak isteyen ve bir barışçı olarak kendi mahallesindeki sorunları çözmeye çalışan bir reformcuydu.” Erdoğan idam cezasını kaldırdı ve daha önce güçlü olan ordunun etkisini azalttı.

Bununla birlikte, aynı zamanda, katı dindar takipçileriyle yargıda, eğitimde ve güvenlik aygıtında kilit konumları işgal ederek, ülkenin kademeli olarak İslamlaşması için çaba sarf etti. Erdoğan ülkeyi ne kadar otokrasiye dönüştürdüyse, Kenes’in haberciliği de o kadar kritik hale geldi. “Güzel zamanlar geride kaldı” diyor.

ayrıca oku

Köln 2018'de Ditib merkez camisinin açılışından önce Erdoğan destekçileri

Kenes, Türk iktidar aygıtı tarafından hedef alınıyor, hükümet yanlısı medya onu karalama kampanyalarıyla bombalıyor, sosyal ağlarda dezenformasyon yayılıyor ve her gün tehditler geliyor. “Sekreterim bile telefonda ölüm tehditleri aldı.”

Temmuz 2016’da darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlanınca Kenes, yaklaşık 16.000 kişinin birkaç hafta içinde hapsedildiği ve birçoğunun göstermelik mahkemelerde uzun hapis cezalarına çarptırıldığı siyasi tasfiyeler başlamadan önce Türkiye’den ayrılması gerektiğini biliyordu. Kenes zamanında ailesiyle birlikte Stockholm’e kaçar.

Stockholm baskı altında

İsveç başkenti, diğer Avrupa metropollerinden daha fazla uygun fiyatlı konut eksikliğine sahip olduğundan, muhalif, trenle yaklaşık bir saat uzaklıktaki bir banliyöde yaşıyor. Ancak Türk devlet televizyonunu izleyen herkes, Erdoğan’ın düşmanının tam olarak nerede yaşadığını biliyor.

Devlet yayın kuruluşu TRT’den bir kamera ekibi, ekim ayında Kenes’in evinin önüne çekim yapmış, adresi de bir paylaşımla yayınlanmıştı. Keneş’in haberine göre, daha sonra basın mensupları, kendisini ve eşini indirimli bir mağazada alışveriş yaparken takip etmiş ve gizlice filme almış.

İade listesi ve özellikle Kenes, İsveç hükümetini baskı altına aldı. Bir yandan ülke kendisini uzun süredir “insani bir süper güç” olarak tanımlıyor ve egemen bir devlet olarak Erdoğan’ın şantaja uğramak istemiyor, diğer yandan Stockholm otokratın kendisini takip edebilmesi için uyum sağlamasını istiyor. komşusu Finlandiya’yı bir an önce NATO’ya katmak. Türk parlamentosu ve aynı zamanda tereddütlü Macarlar, Mart ayı ortasında katılımını onayladı.

ayrıca oku

Ancak Ankara ile Stockholm arasındaki uçurum daha derin ve Türkiye’nin talep listesi çok daha uzun, özellikle de Erdoğan en büyük Kürt diasporasına sahip ülkeyi yıllardır terörist olarak adlandırdığı ve parçası ya da parçası olan insanlar için güvenli bir sığınak olmakla suçladığı için. yasaklı PKK veya Gülen hareketi ile bağlantılı. İsveç’te PKK bayrakları sallanan gösterilerin görüntüleri Türkiye’de eleştiriyle karşılandı.

Ülkenin savunma ittifakına katılmak için başvurmasından bu yana geçen on bir ay içinde Stockholm bir dizi taviz verdi. Örneğin, silah ambargosuna karşı direniş terk edildi ve Säpo gizli servisi PKK’nın ülkedeki rolünü yeniden değerlendirdi; yıllardır sürüncemede bırakılan terörle mücadele yasası, acil bir prosedürle bir anda meclisten geçti. Haziran ayında yürürlüğe giriyor.

Kenes İsveç’te de güvende değil

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü memorandumun bir parçası da, ülkelerin gizli servislerinin gelecekte daha yakın çalışması gerektiğidir. Geçtiğimiz aylarda İsveç, her ikisi de Türk vatandaşı olan ve İsveç’te hapis cezalarını çekmiş iki kişiyi de iade etti.

Ancak İsveç pasaportuna sahip kişilerin iade edilmesi beklenemez. Uygun kanunlar bunu engeller. Aralık ayında İsveç’in en yüksek mahkemesi de Türkiye’de zulümle tehdit edildiği için Kenes’in iade talebini reddetmişti. Ancak gazeteci, göçmenlik makamlarının altı yıl geçmesine rağmen kendisine kalıcı oturma izni vermeyeceğinden hâlâ endişeli.

ayrıca oku

Finlandiya evet, İsveç hayır - Erdoğan'ın NATO hesaplarının arkasında ne var?

Erdoğan’ı eleştiren, Türk ajanlarının diğer Avrupa ülkelerinde bile rejim muhaliflerini kaçırdığı Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından kanıtlanmış bir dizi davaya atıfta bulunarak, “İsveç’i terk etmek zorunda kalırsam, bir adam kaçırma kurbanı olabilirim” diyor. – İsviçre dahil.

Ama İsveç’te bile kimse sürgünlerin güvenliğini garanti edemez. Ekim 2020’de Nordic Monitor haber sitesinin genel yayın yönetmeni Stockholm’deki evinin yakınında üç kişinin saldırısına uğradı ve geçen yıl iki kişi Kenes’in eski bir meslektaşını altı yaşındaki kızının önünde yoğun bir şekilde dövdü. bakım. Sürgündeki her iki gazeteci de Türk hükümet yetkilileri ile organize suçlar arasında iddia edilen bağlantıları bildirdikleri için biliniyordu.

“Erdoğan’ın ne kadar gergin olduğunu gösteriyor”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyası her zamankinden daha sert yöntemlerle yürütülüyor. Muhalif bir siyasetçiye yönelik vahşi saldırının ardından SPD’li siyasetçi Macit Karaahmetoğlu, Türkiye’deki mevcut durum hakkında WELT’e konuştu.

Başbakan Ulf Kristersson Ocak ayında bir televizyon röportajında, “Türk hükümeti sözümüzü tuttuğumuzu doğruladı, ancak onlar da onlara veremeyeceğimiz veya vermek istemediğimiz şeyler istiyorlar.” Onun acemi merkez sağ hükümeti için diplomatik anlaşmazlık, yatıştırma ve ulusal egemenlik arasında dengeleyici bir eylemdir. Yurtiçinde, özellikle muhalefet ve bazı gözlemciler hükümetin davranışlarını otoriter Türk cumhurbaşkanına boyun eğmek olarak görüyor.

Birçoğu onlarca yıldır İsveç’te yaşayan veya orada doğmuş olan yaklaşık 100.000 Kürt için NATO anlaşmazlığı bir dönüm noktasıdır. İsveç-Kürt toplumunun önde gelen isimlerinden yazar Kurdo Baksi, “Bu ülke bizi bir anne gibi karşıladı, bize güvenlik sağladı ve bizi her zaman destekledi” diyor. Devletin artık bir despotla ticaret yapmaya bu kadar istekli olması bu kesinliği yok etmekte ve insanları korkutmaktadır.

Kurdo Baksi

Kurdo Baksi

Kaynak: Marc Pfitzenmaier

Baksi, yeni terörle mücadele yasasının PKK ile hiçbir ilgisi olmasa bile kulüpleri ve grupları da etkileyeceğinden korkuyor. Erdoğan’a baskı yapmak yerine Kürt azınlığın Erdoğan’ın taleplerinin bedelini ödemesini tercih eden NATO devletleri de onu hayal kırıklığına uğratıyor.

Pek çok uzman, Türk hükümetinin 14 Mayıs seçimlerinden sonra İsveç’in NATO üyeliğine muhalefetinden vazgeçmesini bekliyor. Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nden Soner Çağaptay Mart ayında WELT’e yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın veya rakibinin yarışı kazanmasının önemli olmadığını söyledi. Çağaptay, “Muhalefet kazanırsa ABD, AB ve NATO ile bağlarını yeniden kurmak isteyecektir.” dedi.

ayrıca oku

Erdoğan da ekonomik nedenlerle de olsa bu konuda yeni bir başlangıç ​​arayacaktır. Türkiye, ABD’den 40 adet yeni F-16 savaş uçağı almak için yeşil ışık yakmayı da bekliyor. Ancak Kongre’deki pek çok kişi, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamadığı sürece Erdoğan’la yapılacak bir anlaşmayı reddediyor.

Kenes, sağcı hükümetin İsveç’in geleneksel hümanist ilkelerinden daha fazla sapmayacağını umuyor. “Bazıları şimdiden korkudan Kanada’ya veya diğer ülkelere gidiyor” diyor. Ama altı yılını yeni bir hayat kurarak, dili öğrenerek geçirdi ve çocukları İsveç okullarına gidiyor. Kenes elinden geldiği sürece tüm bunlardan vazgeçmek istemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com
şişli escort kartal escort kadıköy escort sweet bonanza oyna halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.