14 K’taka kız öğrencisi kendilerine zarar veriyor, kafası karışan yetkililer vakayı psikiyatristlere havale ediyor

yasemin

Member
Yetkililer, Karnataka’nın Karwar bölgesindeki Dandeli’deki özel bir okulun 14 dokuzuncu ve 10’uncu sınıf öğrencisinin Cumartesi günü sol ellerini kestiklerini belirterek, ne ebeveynlerin ne de öğretmenlerin kolektif kendine zarar verme konusunda makul bir açıklama bulamadığını ekledi.

Temsili görüntü. (HT dosyası)

Bölge yönetimi, reşit olmayan öğrencilerin yaralanma nedenleri hakkında bilgi vermemesi üzerine vakayı Salı günü psikiyatristlere havale etti. Psikiyatristlerin duygusal açıdan sıkıntılı olduğu belirlenen gruba danışmanlık ve destek sağlaması bekleniyor.

Polis ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ön soruşturmada, öğretmenler ve velilerin kızları azarlamadıklarını söyledikleri ortaya çıktı.

Özel bir Kannada ortaokuluna kayıtlı öğrencilerin cumartesi öğleden sonra okul saatlerinden sonra kendilerini kestikleri görülüyor. Okul genellikle cumartesi öğleden sonra biter.

İsmini vermek istemeyen bir okul yetkilisi, kızların ellerinde keskin kesiklerle eve dönmelerinin ardından endişeli ebeveynlerin okulu aradığını söyledi.

Okul yetkilileri, kızlarının kendi kendine açtığı yaralar için görünüşte alakasız sebepler öne sürmesi nedeniyle ebeveynlerin anlaşılır bir şekilde endişe duyduğunu söyledi.

Okul yetkilileri polisle temasa geçti ve polis de Karwar’daki Halk Eğitimi Bölge Müdür Yardımcısının (DDPI) ofisiyle temasa geçti.

Gruptaki her öğrencinin sol elinde, bileklerin birkaç santim yukarısında bıçak yaraları vardı.

Sirsi DDPI Paari Basavaraj, fazla ayrıntıya girmeden, “Bazı kızlar normalde tıraş için kullanılan jiletleri kullanırken 14 ila 15 kesik yaşadı” dedi.

Dandeli’deki devlet sağlık merkezinde tedavi altına alınan çocuklar artık tehlike altında değil.

Dandeli’deki Blok Eğitim Ofisi (BEO) yetkilileri ve Karwar’daki İlk ve Orta Öğretim Müdür Yardımcısı (DDPSE) tarafından sorgulanan kızlar, farklı açıklamalarda bulundu.

Olayı araştıran Dandeli Polis Teşkilatı’ndan Müfettiş Bhimanna Suri, öğrencilerin eylemleri için çeşitli, genellikle önemsiz görünen nedenler gösterdiklerini söyledi.

“Kızlardan biri, annesine yönelik taciz edici sözler kullandığı için suçluluk duygusuyla kendine zarar verdiğini iddia etti ve annesi de bu iddiayı doğruladı. Başka bir kız ise amcasının yakın zamanda ölümüyle baş edememesini eyleminin nedeni olarak gösterdi. Başka bir kız, sınıf arkadaşının onunla konuşmayı bırakması ve sınıf arkadaşının da aynı şeyi yapması nedeniyle kendine zarar verdiğini söyledi” dedi memur.

“Polis, eğitim ve sağlık yetkilileriyle toplantı çağrısı yapıldı. İlk incelemelerde kesin bir sonuç alınamayınca vaka psikiyatri uzmanlarına sevk edildi. Ancak tüm öğrencilerin güvende olmasını sağlayabiliriz” dedi Karwar Polis Komiseri Vishnuvardhan.

Basavaraj, ilk araştırmaların öğrencilerin çoğunun aile içi sorunlarla boğuşuyor olabileceğini gösterdiğini söyledi.

“Dandeli blok eğitim görevlisine çarşamba gününden itibaren kızların ifadelerini kaydetmeye başlaması talimatını verdim” dedi.

Dr. Belagavi Tıp Bilimleri Enstitüsü’nün (BIMS) psikiyatri bölümü başkanı Katte, bu yaştaki kızların oldukça hassas ve duygusal olduğunu söyledi. Arkadaşları arasındaki zorlukları veya sorunları algıladıklarında sıklıkla akranlarının davranışlarını taklit ederler.