2 yıldır Prayagraj’da dilencilik yapan akıl hastası kadın MP’de ailesine kavuştu

yasemin

Member
DUAGRAJ 45 yaşındaki Durgabai’nin iki uzun yılın ardından ailesiyle yeniden bir araya gelmesi yürekleri ısıtan bir andı. Birbirlerini tekrar görme umudunu tamamen yitiren Durgabai ve ailesinin yanaklarından yaşlar süzüldü.

Akıl hastası kadın, hayatta kalmak için Prayagraj sokaklarında dilenmeye zorlandı ve yerel sosyal aktivistlerin yardımıyla Madhya Pradesh merkezli ailesiyle yeniden bir araya geldi. (HT fotoğrafı)

Akıl hastası kadın, hayatta kalmak için Prayagraj sokaklarında dilenmeye zorlandı ve yerel sosyal aktivistlerin yardımıyla Madhya Pradesh merkezli ailesiyle yeniden bir araya geldi.

Aslen Madhya Pradesh’in Mandsaur bölgesinden olan Durgabai, çalkantılı bir hayat yaşadı. Kayınvalidesi ve kocası onu evden kovdu. Daha sonra ailesinin evinde yaşadı, ancak kısa süre sonra annesi öldü. Ölümü, Durgabai’ye hayatının şokunu yaşattı ve zihinsel algısını kaybetti.

Durgabai, bilinmeyen koşullar altında bir şekilde Prayagraj’a ulaştı ve buraya göç etmeye başladı. Rampur kavşağının yakınındaki sanayi bölgesinin patikaları onların yeni “evleri” oldu. Yerel halkın ve tüccarların ona sadaka olarak verdiği her şeyi yedi.

Bu, yerel bir sosyal aktivist olan Jaivijay Narayan Vishwakarma, kadını acınası bir durumda görüp yerel halka onu sorana kadar iki yıl sürdü. Ancak, hiç kimse ailesi veya evi hakkında ilgili bilgileri veremedi.

Yine de Vishwakarma, Durgabai’nin akrabalarını bulmaya karar verdi. Bir hafta önce Vishwakarma kadınla konuştu ve tedavi için bir huzurevine yatırılmasını ayarladı. Ayrıca kadının bir Habersunu çekti ve bu Haberda onun hakkında toplayabildiği tüm bilgileri açıkladı.

Bu arada, toplanmayan cesetleri tespit etmek ve kayıp kişileri aramak için çalışan bir başka sosyal aktivist olan Mohd Arif, sosyal medyada Haberya rastladı. Birçok eyalette kayıp arama ağına sahip olan Arif, Haberyu birkaç eyaletteki bağlantılarına dağıttı.

“Konuşma tarzından ve görünüşünden, kadının Madhya Pradesh’ten olduğundan şüphelendim. Videoyu Madhya Pradesh’teki bağlantılarıma gönderdim. Arif, kadının Banpurlu olduğunu teyit ettikten sonra yerel polis biriminden yardım istedim ve yakınlarını arıyorlardı” dedi.

Durgabai’nin kuzeni Shyamlal ve komşusu Toofan Singh, Pazar günü Prayagraj’a ulaştı. Durgabai, polis huzurunda kendilerine teslim edildi. Shyamlal, Durgabai’nin dört kardeşi olduğunu söyledi. Annesiyle birlikte yaşıyordu, ancak annesinin ölümünden sonra manevi algısını kaybetti.