Assam'da yenilenen seller; 14 ilçede 100.000'den fazla kişi etkilendi

yasemin

Member
Assam ve çevresinde erken başlayan yağışlar nedeniyle aralıksız yağan yağmur, eyaletin çeşitli yerlerinde sel benzeri durumlara yol açtı. Bu, Assam'da bir aydan kısa süre içinde yaşanan ikinci sel dalgası. İlk dalgaya Mayıs ayının son haftasında Remal Kasırgası neden oldu.

Pazar günü Assam'ın Baksa bölgesindeki Subankhata köyünde köprünün sel suları tarafından sürüklenmesinin ardından köylüler nehri geçmek için derme çatma bir bambu köprü kullanıyor. (PTI)

Assam Afet Yönetim Kurumu'na (ASDMA) göre, 95.315'i Karimganj ilçesinde olmak üzere Assam'ın 14 ilçesindeki 309 köyde 105.786 kişi selden etkilendi.

Artık kriketteki en sevdiğiniz maçı izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin

Assam'da bu yıl ilk dalgada meydana gelen sel ve toprak kaymalarında en az 25 kişi hayatını kaybederken, ilk ölüm 28 Mayıs'ta bildirildi. Ancak şu ana kadar ikinci dalgada herhangi bir ölüm bildirilmedi.

ASDMA'ya göre Assam'daki selden etkilenen 14 bölge Tamulpur, Bongaigaon, Karimganj, Lakhimpur, Udalguri, Darrang, Dhemaji, Nagaon, Hojai, Chirang, Barpeta, Baksa, Nalbari ve Goalpara'dır.

Devlet okulları ve diğer kurumların arazisinde kurulan yardım kamplarına 3.000'den fazla kişi sığındı. Şiddetli yağışlar giderek daha fazla bölgeyi sular altında bırakıyor ve daha da fazla insan yardım kamplarına sığınıyor.

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD) geçtiğimiz hafta Assam ve çevre eyaletlerde 18 Haziran'a kadar şiddetli yağışlar öngördü ve Kuzeydoğu'nun çeşitli bölgelerinde son üç günde şiddetli ve çok şiddetli yağışlar kaydedildi.

Yetkililer, Brahmaputra ve Barak dahil olmak üzere büyük nehirlerdeki su seviyelerinin artmasına rağmen nehir seviyelerinin tehlike sınırının en az bir metre altında olduğunu söyledi.

İlçe afet yönetim kurumuna göre, Kopili Nehri'nin taşması nedeniyle Hojai ilçesinin büyük bir kısmı sular altında kaldı. Yetkililer, kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ve eyalet afet müdahale güçlerinin konuşlandırıldığını söyledi.

Guwahati ve Silchar gibi büyük şehirler sel felaketiyle boğuşuyor. ASDMA'ya göre Silchar'ın 9, 14, 15, 16, 17, 23 numaralı bölgeleri, Bağlantı Yolu, Sonai Yolu, Ulusal Otoyol, Vivekananda Yolu, Saratpally ve Bilpar selden etkileniyor. Şehirde 3.000'den fazla insan etkilendi. Yetkililer, Guwahati'deki bazı geniş alanların selden etkilendiğini söyledi.

Bölge afet yönetim yetkililerine göre, Meghalaya'daki heyelanlar nedeniyle Assam'ın Barak Vadisi bölümünü Guwahati'ye bağlayan Ulusal Karayolu 6'nın bazı bölümleri etkilendi. Yetkililer, Pazartesi akşamı yerel yetkililer tarafından tıkanıklıkların giderilmesinin ardından mahsur kalan araçların yavaş hareket ettiğini söyledi.