Biharlı bilim insanları iklim açısından akıllı tarımı öğreniyor

yasemin

Member
Bihar Tarım Üniversitesi'nden otuz bilim insanı, araştırma ve teknik asistan, iklim değişkenliği karşısında modern pirinç tarımı uygulamalarının karmaşıklığını yönetme becerilerini öğrendi.

Eğitimdeki katılımcılar ve BAU bilim insanları (HT fotoğrafı)

Üç günlük eğitim Cumartesi günü sona erdi ve Uluslararası Pirinç Araştırma Enstitüsü'nün (IRRI) Güney Asya Bölge Merkezi (ISARC) tarafından burada Bihar Tarım Üniversitesi (BAU) işbirliğiyle düzenlendi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Bir ISARC açıklamasında, BAU'nun bilim adamlarına, araştırma ve teknik asistanlarına, iklim değişkenliği karşısında modern pirinç tarımı uygulamalarının karmaşıklığını yönetmek için gerekli bilgi ve becerilerin sağlandığı belirtildi.

ISARC oditoryumunda gerçekleştirilen eğitim programı aynı zamanda interaktif oturumlar, soru-cevap tartışmaları, ağ oluşturma ve bilgi paylaşımı fırsatlarını da içeriyordu.

ISARC Direktörü Dr. Bu tür programların önemine vurgu yapan Sudhanshu Singh, “ISARC, son 12 ayda ICAR, BAU, BHU, Dünya Bankası, Odisha Hükümeti, Tarım Bakanlığı gibi üniversite ve kuruluşlarla işbirliği içinde 20'ye yakın eğitim programı düzenledi. , Fatehpur ve Mahatma Gandhi Kashi Vidyapith (MGKV).

Bu eğitimler aracılığıyla ISARC, Doğrudan Tohumlu Pirinç (DSR), İklime Dayanıklı Tarım, Mahsul İnovasyonu için Islah, SpeedBreed, Pirinç Katma Değeri vb. diğer tarımsal konular gibi çeşitli konularda en son teknolojiye sahip araştırma bilgileri, pratik beceriler ve saha bilgileri sağlar. teknolojiler.