Bilet reddedildi, Ashwini Choubey yaralandığını söyledi, komplo gördü

yasemin

Member
72 yaşındaki Birlik Bakanı Ashwini Choubey, bu kez Bihar'da Lok Sabha bileti reddedilen üç BJP milletvekili arasında yer aldı. Beş kez Bhagalpur'dan MLA seçildikten sonra 2014 ve 2019'da Lok Sabha'da Buxar'ı temsil etti. Neredeyse altmış yıldır partinin ve ona bağlı kuruluşların emektarlarından biri olarak, kendisine yönelik bir komplonun sonucu olabileceğine inandığı muameleye kızgın.

Ashwini Choubey. (HT dosyası)

Ancak bir sonraki hamlesi konusunda sessiz kaldı ve Buxar'ı ziyaret etmedi. Buxar'dan BJP adayı Mithilesh Tiwari, Choubey'i koruyucusu olarak tanımlamış olsa da, görevdeki milletvekilinin rahatsızlığı ve yokluğu, yerel ve RJD eyalet başkanı Jagdanand Singh'in oğlu olan RJD adayı Sudhakar Singh'e karşı davasına zarar verebilir.

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Choubey, biletin reddedilmesinden ziyade, partiyle olan köklü ilişkisine ve bir bal swayamsevak olarak RSS ile ilk karşılaşmasından bu yana yaptığı yolculuğa rağmen nasıl karanlıkta bırakıldığı konusundaki hayal kırıklığını dile getiriyor. Alıntılar:

Buxar'dan biletinizin reddedilebileceğini mi bekliyordunuz?

Hayır, bunu hiç beklemiyordum ve kimse bana bunu ima etmedi. Onlarca yıldır adaylara bilet veren çekirdek komitenin bir parçasıyım. Benim için seçim için parti bileti alıp almamak hiçbir zaman sorun olmadı çünkü partim bana hiçbir zaman dışlanmış hissetmem için bir neden vermedi.

Hayal kırıklığına uğradın mı?

Biletin reddedilmesinden dolayı değil. Parti bana hayal edebileceğimden çok daha fazlasını verdi. Üniversite günlerim sırasında RSS Bal Swayamsevak olarak geçirdiğim günlerden JP hareketine ve bugüne kadar, birçok mücadele ve hatta ölümden kaçma yoluyla bana çok şey öğreten neredeyse altmış yıllık kusursuz ve olaylarla dolu bir yolculuk oldu. Ama evet, her şeyin gerçekleşme şekli acıtıyor. Bir komploya dair bir ipucu var.

Kim sana bilet vermemek için komplo kurabilir?

Bunu zaman kanıtlayacaktır. Şu ya da bu nedenle koltuğun bana verilmeyeceğini kimse bana söylemedi. Sebebin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Konuyu üst düzey parti üyelerinin dikkatine de sundum ve onların talimatlarını bekleyeceğim. Onlara biletin neden reddedildiğini bilmeyi hak ettiğimi söyledim. Bazıları yeni adayın ismini benim önerdiğimi söylüyor ki bu da yanlış. Yerel düzeyde perde arkasında neler olup bittiğini hiç bilmiyordum.

Tahmin edildiği gibi bağımsız aday olarak aday gösterilecek misiniz?

Bunların hepsi yanlış. Bu tür hikayeleri yayanlar ne beni tanıyor, ne de partiyle bağlantımı biliyor. Sonuna kadar BJP'nin yanında kalacağım. Fedakarlığın sembolü olan safranın rengiyle yıkanıyorum. Partiye karşı harekete geçmek kesinlikle söz konusu değil ve bu tür teorilerin ortalıkta dolaşması sadece benim komplo korkularımı güçlendiriyor. Parti bana ne derse onu yapacağım. Benden işimi yapmamı ve gerisini unutmamı istedin. Ben de tam olarak bunu yapıyorum.

Peki hala bir perspektif görüyor musun?

Her zaman olumlu tarafını görüyorum. Hayatım bir mücadeleyle geçti. Küçük bir çocukken hayatta kalmak için mücadele ettim ama başardım. Bilet küçük bir şeydir. JP'nin elli yıl önce yolsuzluğa ve hanedan siyasetine karşı yaptığı çağrıyı hâlâ hatırlıyorum. Başbakan Narendra Modi bugün aynı şeyi söylüyor. JP hareketinin 50 yılıyla ilgili programlara katılmak için bir hafta önce Patna'daydım. Öğrenci olarak öğrenci seferberliğine aktif olarak katıldığım zamanları hala hatırlıyorum. Ailem doktor olmamı istiyordu ama Govindacharyaji beni pracharak olmaya teşvik etti. Hayatımda hiçbir şey istemedim; Yine de elimde yeterince var. Bunların hepsi Allah tarafından emredilmiştir.

Kampanya yapmak için Buxar'a mı gidiyorsunuz?

Partim benim adıma ne karar verirse onu yapacağım. Ama evet, Buxar'ı bırakamam ve Buxar da beni bırakmayacak. Buxar maneviyatın merkezidir. Ram'ın gücünün ortaya çıktığı yerdir. Aziz Vishwamitra'nın on yıl boyunca ibadet ettiği ve aşramında Lord Ram ve kardeşlerine baktığı yerdir. Buxar'a güçlü bir koç heykeli dikme projesi üzerinde çalışıyorum. Buxar'la bağlantım çok derin. Ben Buxar'dan yanayım ve partimin talimatlarını bekliyorum. Bakalım bu sefer Tanrı benim için neler hazırlayacak?