Chhattisgarh: Narayanpur kabile öğrencileri için ücretsiz koçluk merkezi alacak

yasemin

Member
Maoizmden etkilenen Abujhmad ormanındaki aşiret öğrencilerine yardım etmek ve onları teşvik etmek için Chhattisgarh hükümeti, doktor ve mühendis olmak isteyen öğrenciler için Narayanpur bölgesinde ücretsiz koçluk kursları başlattı. Abujhmad bölgesi çok büyük ve Maoistlerin orada bir kalesi var.

Chhattisgarh hükümeti, Maocu eğilimli Narayanpur bölgesinde ücretsiz antrenörlük kursları başlattı (temsili fotoğraf)

Narayanpur idaresi, eyalet hükümeti ve bölgedeki yerel öğretmenlerin yardımıyla 10, 11 ve 12. sınıflar için “Pariyana” (“uçmak” anlamına gelen bir Gondi kelimesi) koçluk enstitüsü kurdu.

Abujhmad Ormanı, Maharashtra ve Chhattisgarh arasında uzanır. Halk arasında ‘bilinmeyen tepe’ olarak bilinir, çünkü 6.000 kilometrekarelik kalın orman Britanya döneminden beri araştırılmamıştır. Narayanpur Bölge İdaresi 2017 ve 2020’de bir anket yapmaya çalıştı, ancak bu hala devam ediyor.

Orman, Maoist faaliyetlerin merkez üssü ve yaklaşık bir düzine kadar üst düzey Hindistan Komünist Partisi (Maoist) kadrosunun hâlâ orada kamp kurduğuna inanılıyor. Abujhmad bölgesinde yaklaşık 50.000 kişinin yaşadığı yaklaşık 250 köy bulunmaktadır.

“Bu bölgedeki öğrencilerin çoğu Raipur veya Kota gibi şehirlere gitmek istemiyor, bu yüzden Haziran ayında bu (Pariyana) koçluk enstitüsünü kurduk. Naryanpur bölgesindeki koleksiyoncu Ajit Vasant, amaç Abujhmad ormanındaki öğrencilere ana akıma girebilmeleri için yardım etmektir” dedi.

Başbakan Bhupesh Baghel’in, kabilelerin egemen olduğu bölgelerin ekonomik olarak daha zayıf bölgelerinden gelen yetenekli öğrencilere bir platform sağlamak amacıyla Kasım 2020’de Swami Atmanand English Medium School Programını başlattığını ve bunun öğrenciler arasında farkındalık yaratmada önemli bir rol oynadığını sözlerine ekledi. bu bölgenin

“Program, Maoizm yüzünden ana akım olma umudunu yitirmiş olan aşiret öğrencilerine ilham verdi. Naxal’dan etkilenen bölgenin bölge idaresi, bu öğrencilere koçluk tesisleri sağlayarak ve tıp ve teknolojide geleceklerini yaratmaları ve yaşam hedeflerine ulaşmaları için onları teşvik ederek yardımcı oldu” dedi.

Ayrıca, bölge birincilerinin artık Narayanpur Eğitim Merkezi’ndeki yerleşim merkezinde ücretsiz koçluk hizmeti aldıklarını söyledi.

“İlçe Maden Güven Enstitüsü ve Milli Eğitim Bakanlığı bu çocukların teknik ve tıbbi eğitim almalarını sağladı. Öğrenciler, ülkedeki en iyi koçluk enstitülerinin öğretmenlerinden koçluk alıyor” dedi.

Öğrencilerin ayrıca eyalet hükümetinin ve ilçe hükümetinin girişimini çok takdir ettiklerini ve daha iyi bir gelecek inşa etmelerine yardımcı olabilecek tesislerden memnun olduklarını söyledi.

“Bu iyi bir girişim ve rekabetçi sınavlarda başarılı olmamıza yardımcı olacak. Koçluk merkezi iyi bir öğrenme ortamı sunar. Pariyana Eğitim Merkezi’nde okuyan 11. sınıf öğrencisi Meenakshi Rana, “Öğretmenler ek şüphe dersleri alıyor ve ahlaki değerler, disiplin ve rehberlik aşılayarak genel kişilik gelişimini vurguluyor” dedi.

Pariyana Yatılı Koçluk Merkezi’nin toplam 150 öğrencisi vardır. Abujhmad’ın uzak ormanlık bölgesinden 50 öğrenci gelir ve 10. performans listesine göre seçilir. Merkezde temel yemek ve konaklama seçeneklerinin yanı sıra internet bağlantısı, projektör, jeneratör, kütüphane, açık-kapalı spor tesisleri ve Haber izleme gibi son teknoloji olanaklar sunuluyor.

“Pariyana iddialı bir kurum. Program, Naxal’dan etkilenen uzak bölgelerdeki çocuklar için bir nimettir. Pariyana Koçluk Merkezi’nde öğretmen olan Akash Vaishnav, buradaki öğretmenin temel amacı çocukların zekasını geliştirmek, onları ana akıma dahil etmek ve genel kişilik gelişimlerini sağlamaktır” dedi.