Dana Kasırgası: Odisha 1 milyon insanı tahliye etmeye başladı, okullar üç gün süreyle kapatıldı

yasemin

Member
Odisha Başbakanı Mohan Manjhi liderliğindeki eyalet hükümeti, Dana Kasırgası'nın oluşumunun ardından önümüzdeki 24 saat içinde 14 bölgedeki 3.000 savunmasız köyden yaklaşık bir milyon insanı tahliye etmeye başladı.

Şiddetli yağmur nedeniyle demiryollarının sular altında kalması muhtemel olduğundan 23, 24 ve 25 Ekim tarihlerinde en az 222 tren iptal edildi. (HT fotoğrafı)

Dana Kasırgası Çarşamba günü doğu-orta Bengal Körfezi üzerinde oluştu ve yavaş yavaş kuzeybatıya, Odisha ve Batı Bengal kıyılarına doğru ilerledi.

Dana'nın, Perşembe gecesi geç saatlerde ve Cuma sabahı erken saatlerde, rüzgar hızı 100-110 km/saat ve rüzgar hızı 120 km/saat olan şiddetli bir kasırga olarak, Puri ile Sagar Adası arasındaki Odisha ve Batı Bengal'in kuzey kıyısını vurması bekleniyor. Bhitarkanika ve Dhamara yakınlarından geçti (Odisha).

Odisha Özel Yardım Komiseri DK Singh, Bengal Körfezi'nin doğu-merkezindeki Dana Kasırgası'nın saatte 15 km hızla kuzeybatıya ilerlemeye devam ettiğini ve Paradip'in yaklaşık 520 km güneydoğusunda, Bengal'in Sagar Adası'nın 600 km güneydoğusunda ve 610 km güneyinde yer aldığını söyledi. -Çarşamba günü sabah saat 8.30'da Bangladeş'teki Khepupara'nın güneydoğusunda.

Ayrıca şunu okuyun: Dana Kasırgası oluşuyor ve muhtemelen şiddetli ve aşırı şiddetli yağışlara neden olacak

“Perşembe sabahı kuzeybatıya doğru hareket etmesi ve kuzeybatı Bengal Körfezi üzerinde şiddetli bir siklonik fırtınaya dönüşmesi ve Perşembe gecesi ile Cuma sabahı arasında Kendrapara bölgesindeki Bhitarkanika ve Odisha'nın Bhadrak bölgesindeki Dhamra yakınında şiddetli hale gelmesi çok muhtemel. 100-110 km/saat, rüzgar 120 km/saat'e kadar. Balasore, Bhadrak, Jagatsinghour ve Kendrapara bölgelerinde Perşembe sabahından itibaren şiddetli yağışların (7 ila 11 cm) olması muhtemeldir, bu bölgelerin ise 20 cm'den fazla yağış alması muhtemeldir” dedi Singh.

CM Manjhi, 14 ilçede şiddetli sel ihtimali göz önüne alındığında, üst düzey bakanlardan ilçeleri denetlemelerini istedi.

Gelir ve Afet Yönetimi Bakanı Suresh Pujari, 5.500'den fazla kasırga yardım merkezinin insanların güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

“Hassas bölgedeki insanlardan bu akşama kadar en yakın kasırga yardım merkezlerine ulaşmaları istendi. Pujari, kalıcı ve geçici merkezler de dahil olmak üzere 5.500'den fazla yardım merkezinin tüm olanaklarla donatıldığını söyledi.

Pujari'ye göre, 19'u Ulusal Afet Müdahale Gücü (NDRF), 51'i Odisha Afet Hızlı Eylem Gücü (ODRAF), 178 itfaiye ekibi, 40 ek itfaiye ekibi ve 30 müfreze dahil olmak üzere 288 kadar kurtarma ekibi konuşlandırıldı. 13 Bölgedeki Odisha Eyaleti Silahlı Polisi, Dana Kasırgası'nın karaya düşmesi sırasında ve sonrasında ortaya çıkabilecek her türlü olayla ilgilenmek üzere görevlendirildi. Ayrıca kurtarma ve yardım çalışmalarını izlemek için kontrol odaları kuruldu.

Kendrapara bölgesindeki Bhitarkanika Ulusal Parkı'nın iniş alanına yakın olması muhtemel olduğundan, eyalet yaban hayatı departmanı şefi Susanta Nanda, timsahların insan yerleşimlerine girmesi ihtimaline karşı beş yol temizleme ekibi ve iki kurtarma ekibinin oluşturulduğunu söyledi.

“Vahşi hayvanlar rüzgara alışkındır ve geyikler daha yüksek rakımlara hareket edebilir ve timsahlar gelgit sırasında hareket edebilir. Bunun için iki ekip oluşturduk. Yetişkin kuşlar için tehlike yok, ancak rüzgar varsa yavruları etkilenebilir” diyen Nanda, oradaki mangrov ormanının rüzgar hızıyla mücadele etmeye yardımcı olabileceğini ve Dana Kasırgası'nın Bhitarkanika yakınındaki bölgede olduğu zaman gelgit dalgalarının girmesini önleyebileceğini ekledi. .

Şiddetli yağmur nedeniyle demiryolu raylarının sular altında kalması nedeniyle 23, 24 ve 25 Ekim tarihlerinde en az 222 tren iptal edildi.

Çarşamba gününden itibaren Odisha'nın 14 bölgesindeki tüm okullar, kolejler, üniversiteler ve anganwadi merkezleri Cuma gününe kadar kapalı olacak.