Goa sözcüsü bakanı fonları kötüye kullanmakla suçladı, soruşturma çağrısında bulundu

yasemin

Member
– Panjim: Goa Yasama Meclisi Başkanı Ramesh Tawadkar, Cuma günü Goa Sanat ve Kültür Bakanı Govind Gaude'u fonları kötüye kullanmakla suçlayarak onun işleyişine ilişkin bir soruşturma yapılmasını talep etti.

Ramesh Tawadkar, Goa Yasama Meclisi Başkanı (Dosya Fotoğrafı)

Konuşmacı, bakanı “seçim bölgesinde hiç gerçekleşmeyen olaylar” için 26 lakh Rs değerindeki fonlara onay verdiği iddiasıyla “disiplinsiz ve sorumsuz” olarak nitelendirdi.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Medyaya konuşan Canacona seçim bölgesinden Bharatiya Janata Partisi (BJP) milletvekili Tawadkar, hem hükümet hem de parti liderleri tarafından konunun soruşturulmasını talep etti.

Tawadkar, çeşitli kuruluşlara para bağışlandığını ancak burada herhangi bir etkinlik düzenlenmediğini söyledi. Bakanın niyetini sorguladı ve bunun araştırılması gerektiğini söyledi.

Tawadkar'ın yorumları, BJP'ye bağlı ve Tawadkar'ın temsil ettiği köylerden bir grup taban görevlisinin medyaya, devlet sanat ve kültür departmanından Devlet destekli birçok etkinliğin gerçekleşeceğini gösteren belgeler aldıklarını söylemesinin ardından geldi2, bu olayların gerçekleştiğine dair hiçbir bilgi yok – özellikle muson mevsiminde, açık havada etkinlik düzenlemenin neredeyse imkansız olduğu dönemde.

Belgelere göre, her etkinlik için 3 lakh Rupi ile 5 lakh Rupisi arasında değişen miktarlara yaptırım uygulandı.

“Hükümetimdeki bir bakanın bu şekilde, protokole, edebe, disipline aykırı, sorumsuzca davranabildiğini ilk defa görüyorum. Bu konuyu Başbakan'a götürdüm ve bunun hoşgörülecek bir konu olmadığını söyledim. Bir bakanın dikkatsiz davranıp partisinin MLA'sını görmezden gelmesi ve üst düzey yöneticilerine saygısızlık etmesi çok talihsiz bir durum” dedi Tawadkar.

“Ben de Başbakan'dan bu konuyu araştırmasını istedim, Kültür ve Sanat Müdürü'nden de rapor sunması istendi. Bakanın izni olmadan bu yapılamaz. Her şey siyah beyaz” diye ekledi.

Gaude, bu meblağın kültürel programlar yürütmek üzere sivil toplum kuruluşlarına ve kendi kendine yardım gruplarına aktarıldığını, kullanılmaması durumunda paranın geri alınacağını söyledi.

“Başvurular alıyoruz (kültürel etkinlikler düzenlemek için). Kimseye hayır demeyiz. Departman başvuruları inceliyor ve onaylıyor. Program gerçekleştikten sonra kullanım sertifikası başvurusu yapıyoruz ve uygun olmadıkları takdirde değerlendirme dışı bırakılacaklar. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa (olaylar gerçekleşmezse) bu yaptırımlara ilişkin tedbirleri artıracağız. Program devam etmezse soruşturma başlatacağız ve parayı artı faizini geri alacağız. Her şeyin bir prosedürü var” dedi Gaude.

Gaude, Goa'nın başkenti Panaji'de standartların altında çalışma şikayetleriyle boğuşmaya devam eden ikonik bir sanat ve kültür alanı olan Kala Akademisi'nin yenilenmesine aşırı harcama yaptığı iddiasıyla yeniden baskı altında.

Goa İleri Parti Muhalefet Lideri Vijai Sardesai, dolandırıcılık ve fonların bakan tarafından kötüye kullanıldığı iddia ve iddialarının hak ettiği azami ciddiyet ve dikkatle ele alınması gerektiğini söyledi.

“Bu konuyu kendim sık sık ele aldığım için haklı olduğumu hissediyorum, ancak sonuç alamadım. Goa hükümeti bu konuyla ilgili derhal tam ve bağımsız bir soruşturma başlatmalıdır. Meclis Başkanı'nın bu tür lanetleyici açıklamaları nedeniyle bakanın konumu savunulamaz hale geldi ve kendisini istifaya ve soruşturmayla yüzleşmeye çağırıyorum” dedi.