Hükümet, engelli insanlar için ayda 5.000₹

yasemin

Member
Delhi hükümeti mali destek sağlamaya başlayacak ₹Sosyal Refah Bakanı Saurabh Bharadwaj Salı günü yaptığı açıklamada, yüzde 60 veya daha fazla engelli olan herkese ayda 5.000 yardım sağlanacağını söyledi.

Delhi Başbakanı Atishi (Hindustan Times)

Bharadwaj, teklifin Pazartesi günü Delhi Kabinesi tarafından onaylandığını söyledi.

“Hükümet yakında bu kişilerin kayıt sürecini başlatacak. Tıbbi olarak onaylanmış engelliliği %60'ın üzerinde olan kişiler bu haktan yararlanabilir. Bakan, düzenlediği basın toplantısında “Delhi, ülkede engellilere her ay bu kadar para sağlayan tek eyalet olacak” dedi ve yeni programdan yaklaşık 10.000 kişinin faydalanmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Ayrı bir gelişmede Başbakan Atishi, hareketi “ilerici bir karar” olarak nitelendirdi.

“Arvind Kejriwal liderliğindeki Delhi hükümeti her zaman hayatta en azını alan kişiler için en çok çalıştı. Delhi hükümeti tarafından finansal destek sağlamak amacıyla böyle ilerici bir karar daha alındı. ₹Atishi, X'teki bir gönderide, kıyaslama engelli insanlara ayda 5000″ diye yazdı.

Ancak Bharatiya Janata Partisi (BJP), planı “AAP hükümetinin anket yanlısı bir duyurusundan başka bir şey değil” olarak nitelendirdi.

Delhi hükümeti şu anda aylık mali yardım sağlıyor ₹%42'nin üzerinde engelli 2.500 ila 120.000 kişi.

Bu yararlanıcılara, kendilerine emeklilik hakkı kazandıran bir sağlık sertifikası ve benzersiz bir kimlik kartı verilir.

“Arvind Kejriwal'ın liderliğinde hükümetin özel bakıma ihtiyacı olanlara ek mali yardım sağlamasına karar verildi. Merkezi hükümetin 2016 tarihli Engelli Hakları Yasası ülke genelinde uygulanıyor ancak Tamil Nadu bunu sağlayan tek eyalet. ₹Bharadwaj, “yüksek ihtiyaç sahibi” olanları desteklemek için ayda 1.000 bağış yapıldığını söyledi.

Delhi hükümetinin, sistemin maliyeye yükleyeceği ek maliyetleri karşılamaya yetecek fonu olup olmadığı sorulduğunda bakan, “BJP, Delhi hükümetinin bütçe açığı verdiğini iddia ediyor, ancak hükümetler 22 eyalette açık veriyor” dedi. Bu insanlar hakkında bir şeyler yapacak cesaret eksikliği var.” BJP'nin tüm komplolarına rağmen halka yardım etmeye her zaman hazır olan Delhi'nin seçilmiş hükümetidir. Bu, her geçen gün büyüyen bir dürüstlük hazinesidir. Burada hiçbir eksiklik yok; yalnızca kâr.”

Hükümet Mart ayında 2024-25 bütçesini sunarken, bir mali destek programı açıklamıştı. ₹Gelir vergisi sınırının altında kazanan Delhili kadınlar için ayda 1.000.

Salı günkü basın toplantısında programın mevcut durumu sorulduğunda Bharadwaj, Kadın ve Çocuk Gelişimi Departmanı'na atıfta bulunarak programın ayrı bir departman tarafından yönetilmesi nedeniyle son gelişmelerden haberdar olmadığını söyledi.

Ancak yetkililer, bakanın bakanlıktan planla ilgili dosyayı kendisine sunmasını istediğini söyledi.

Bu arada BJP, AAP'yi sosyal yardım programlarını ciddiye almamakla suçladı.

“Mali plan, anket başına yapılan bir duyurudan başka bir şey değil… AAP hükümetinin planı sadece üç ayda uygulayamayacağını biliyorsunuz çünkü sosyal yardım programları konusunda asla ciddi değil. Delhi BJP sözcüsü Praveen Shankar Kapoor, mevcut sosyal yardım programları kapsamındaki ödemelerin yararlanıcılara yapılmayacağını söyledi.