Hükümet, eyaletteki tüm kadın yurtlarındaki güvenlik sistemini gözden geçirmek için bir panel oluşturur.

yasemin

Member
Mumbai: Marine Drive’daki Savitri Devi Phule Mahila Chhatralaya’daki odasında 18 yaşındaki bir kızın cesedinin bulunmasından bir gün sonra, eyalet hükümeti biri olayı araştırmak, diğeri de tüm kadınları incelemek için iki komite kurdu. Eyalet genelindeki sığınaklar orada bir güvenlik sistemidir.

HT resmi

Çarşamba günü, çeşitli öğrenci dernekleri şehrin kadın yurtlarındaki güvenlikle ilgili endişelerini dile getirmişti. Olayın ana zanlısı, bir trenin önüne atlayan ve anında öldürülen 33 yaşındaki hostelin gardiyanı Prakash Kanojia.

Devlet Yüksek ve Teknik Eğitim Bakanlığı, Rashtriya Uchchatar Shiksha Abhiyan devlet projesinin direktörü olarak görev yapan bir IAS görevlisi olan Nipun Vinayak’ı olayı araştırmak ve raporunu derhal sunmakla görevlendirdi.

Kolej müdürünün başkanlığında oluşturulan beş kişilik bir başka komite eyalet genelindeki kadın yurtlarıyla ilgili güvenlik, altyapı ve diğer konuları inceleyecek ve raporu 14 Haziran’a kadar sunacak.

“Bu pansiyon, rüyalar şehri Mumbai’de eyaletin kırsal kesimlerinden gelen kızlara eğitimin kapılarını açmak ve barınma sağlamak için hükümet tarafından işletiliyor. Ancak hükümet ve yerel yönetim bu yurtlardaki sorunları görmezden geliyor” dedi.

Mart ayında pansiyonun Charni Caddesi’nden taşınması talebiyle açlık grevine başlayan Ekad, “2019’dan beri Savitri Devi Phule kadınlar yurdundaki sorunları takip ediyorum ve hükümet bunu hâlâ ciddiye almıyor” dedi. yapı istikrarsızdı.

“2019’dan beri bu yurdun bakım ve onarımı için verilen yıllık fon kesildi. Bu nedenle öğrenciler birçok sorunla karşı karşıya kalıyor ve endişelerini yetkililere iletiyorlar. 2022’de MVA liderliğindeki hükümet, konut onarımları için fonları onayladı, ancak hükümet değişikliğinden sonra fonlama durdu” dedi.

Ekad, hükümetten kadın yurtlarına kadın güvenlik görevlisi alınmasına ilişkin bir politika hazırlamasını istedi.

Maharashtra Navnirman Vidyarthi Sena (MNVS) Başkanı Amit Thackeray, “Yurtta bir kız öğrencinin hayatını kaybetmesi üzücü bir olaydır. Bugün binlerce genç kadın, eğitim ve iş için kendi kasaba ve köylerinden uzakta, Mumbai ve Pune gibi şehirlerde pansiyonlarda yaşıyor.

“Dün olanlar yüzünden bu kızların ebeveynlerinin neler yaşadığını hayal bile edemiyorum. Thackeray, “Eyalet hükümeti ve ilgili daireler artık kadınların güvenliği konusunu ciddiye almalı ve eyaletteki tüm kadın yurtlarının güvenlik incelemesini yapmalıdır” dedi.

Yuva Sena (UBT), öğrencinin işkence ve cinayetinin soruşturulması, yurt sorumlularının soruşturulması ve maktulün ailesine maddi yardım sağlanması için özel bir soruşturma komisyonu kurulması çağrısında bulundu.

“Yurtlarda kız çocuklarının güvenliğinin sağlanması için ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda talimat verildi. Yuva Sena (UBT) üyesi Pradeep Sawant, “Maharashtra’da kadına yönelik şiddet vakaları her geçen gün artarken, iktidar kapı kapı dolaşıp tanıtım yapmakla meşgul” dedi.

31 Mart’ta HT, Savitri Devi Phule Kadınlar Yurdu’ndaki yapısal hasarı ve hükümetin yeniden inşa için öğrencilerin yerini değiştirme planını bildirdi.

Raporun ardından, Mumbai departmanı yüksek öğrenim ortak müdürü Keshav Tupe ve pansiyon müdürü Varsha Andhare, 19 Mayıs’ta alternatif bir yer aramaya başladı ve hükümete bir rapor sundu.

Rapora göre hükümet, gıpta ile bakılan kız yurdunu deniz manzaralı olarak yeniden inşa etmeye karar verdi. Kapatılacak ve sakinleri – 450 öğrenci – Bandra’daki bir Gecekondu Rehabilitasyon Kurumu (SRA) kulesine yerleştirilecek. Ancak bazı teknik sorunlar nedeniyle öğrencilerin transferleri henüz yapılmadı.