IIIT-A, NEP-2020’yi 2023’ten 2024’e kadar uygulayacaktır. Oturum: Enstitü Başkanı

yasemin

Member
DUAGRAJ Hindistan’ın önde gelen yüksek öğretim ve araştırma enstitülerinden biri olan Hindistan Bilgi Teknolojileri Enstitüsü-Allahabad (IIIT-A), mevcut oturumundan (2023-2024) itibaren yeni Ulusal Eğitim Politikası (NEP) 2020’yi uygulamaya hazırdır. NEP için -Müfredat.

IIIT-A direktörü Prof. MS Sutaone Çarşamba günü enstitünün öğretmenlerine hitap ediyor. (HT fotoğrafı)

Bu, IIIT-A Direktörü Profesör Mukul Sharad Sutaone tarafından Salı günü burada, yönetim binasının oditoryumunda enstitünün öğretim topluluğuna hitap ederken açıklandı. NEP ile ilgili bir yükseltme oturumunda IIIT-A öğretmenleriyle konuşan müdür, Enstitünün IIIT-A’da sunulan müfredatı NEP’te belirtilen bütüncül hedeflerle uyumlu hale getirmeye çalıştığını söyledi.

“Hindistan hükümetinin dönüm noktası niteliğindeki politikası olan NEP, eğitime kapsamlı ve dönüştürücü bir yaklaşımı savunuyor. Yetkinliğe dayalı öğrenmeyi, çok disiplinli eğitimi ve beceri geliştirmeyi vurgulayan NEP, topluma anlamlı katkılarda bulunabilen çok yönlü insanlar yetiştirmeyi hedefliyor” dedi.

“Öğretim üyeleri ve konu uzmanlarının hayati desteğiyle IIIT-Allahabad, müfredatını NEP yönergeleriyle uyumlu hale getirmek için özenle çalışıyor. Yeni müfredat, yenilikçi bir öğrenme çerçevesi oluşturuyor ve öğrencilerin birden fazla disiplini kapsayan kapsamlı bir eğitim almalarını sağlıyor” dedi.

Sunumunda esnek ve güçlendirici bir eğitim sistemi, yani müfredat tasarımına ve yeni pedagojiye çoklu/inter/disiplinler arası yaklaşımla çok girişli çok çıkışlı (ME-ME) modeline ilişkin NEP tavsiyelerinden bahsetti. IIIT-A, NEP’den ilham alan ve öğrenme çıktılarına dayalı (LOBC) bir müfredat geliştirmeye başlamıştır.

IIIT-A Direktörü ayrıca öğretmenlere, Enstitünün ziyaretçisi ve Hindistan Başkanı Droupadi Murmu’nun, New Rashtrapati Bhawan’da yüksek öğretim kurumları tarafından NEP uygulamasına ilişkin iki günlük bir ulusal konferans sırasında tüm Direktörlere ve Rektör Yardımcılarına bir konuşma yaptığı konusunda bilgi verdi. Delhi tutacak. 10 ve 11 Temmuz’da. Ardından, 29-30 Temmuz’da Hindistan Başbakanı, Yeni Delhi’deki Pragati Meydanı’ndaki Akhil Bhartiya Shiksha Samagam’da NEP ile ilgili merkezi kurumların tüm başkanlarına bir konuşma yaptı.

IIIT-A yakın zamanda çalıştaylar düzenlemiş ve farklı akademik geçmişlere sahip seçkin eğitimcilerin, konu uzmanlarının ve öğretim üyelerinin katılımına tanık olmuştur. Birleşik uzmanlıkları ve çabaları, IIIT-A için NEP uyumlu bir müfredat tasarlamada kritik bir rol oynadı. Çalıştay, bilgilendirici tartışmaları teşvik etti ve katılımcıları en iyi uygulamaları, pedagojik gelişmeleri ve en son öğretim yöntemlerini paylaşmaya teşvik etti.