İki toplum arasında barışı yeniden tesis etmek için görüşmeler başladı: Manipur Başbakanı Biren Singh

yasemin

Member
10 Temmuz 2024 18:20 IST

Manipur Başbakanı N Biren Singh, Manipur hükümetinin Başbakan Narendra Modi ve Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah'ın gözetiminde eyalete barışı geri getirme çabalarını sürdürdüğünü söyledi.

Manipur Başbakanı N Biren Singh Çarşamba günü yaptığı açıklamada, devam eden etnik çatışmaya dahil olan iki toplum (Kuku ve Meitei) arasında görüşmelerin çoktan başladığını ve eyalette barışın yavaş yavaş geri döndüğünü söyledi. Manipur hükümetinin, Başbakan Narendra Modi ve Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah'ın gözetiminde eyalete barışı geri getirme çabalarını sürdürdüğüne dair güvence verdi. Ancak görüşmelerin ayrıntılarını vermedi.

Manipur Başbakanı N Biren Singh Çarşamba günü Imphal'da gazetecilerle konuşuyor. (PTI)

Biren Singh, Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) Imphal'daki devlet ofisinde parti yönetim toplantısı yapıldıktan sonra medyaya konuşuyordu. Toplantıya Birlik Hukuk ve Adalet Bakanı Arjun Ram Meghwal, BJP Kuzeydoğu Bölgesi şefi Sambit Patra, Manipur kabine bakanları ve milletvekilleri katıldı.

Medya, Birlik Hukuk ve Adalet Bakanı'na Manipur'daki kamu düzeni hakkında soru sorduğunda yorum yapmayı reddetti.

Biren, devam eden krizden etkilenen yerinden edilmiş insanlara yönelik yardım kamplarının sorunlarını izlemek üzere Manipur Kabine Bakanı K. Govindas başkanlığında bir komitenin kurulduğunu söyledi. Ancak bunu daha etkin bir şekilde takip etmek için toplantı sırasında bir alt komite kurulduğunu da sözlerine ekledi.

Biren, toplantıda eyalette yaşanan son sel felaketiyle ilgili atılması gereken adımların da ele alındığını söyledi.

Pazartesi günü erken saatlerde, Lok Sabha Muhalefet Lideri Rahul Gandhi, Manipur'un Jiribam, Churachandpur ve Bishnupur bölgelerindeki yardım kamplarını ziyaret etti ve Başbakan Narendra Modi'yi çatışmalarla dolu eyalette neler olduğunu anlamak için eyaleti ziyaret etmeye çağırdı.

Manipur bir yılı aşkın süredir şiddetli çatışmaların sancıları içinde. Geçen yıl 3 Mayıs'ta Imphal Vadisi'nde yaşayan Meitei çoğunluğu ile Kuki kabileleri arasında etnik çatışma olarak başlayan olay, Manipur toplumu içinde görünüşte uzlaşmaz bölünmelere dönüştü. En az 220 kişi öldü, 50.000 kişi yerinden edildi.