Juhu-Andheri sakinleri stok araba tehdidinden şikayetçi

yasemin

Member
Bombay: Pek çok bölge sakini, Andheri ve Juhu’da artan otomatik çekçek tehdidinden şikayet ediyor.

Mumbai, Hindistan – 08 Nisan 2023: 08 Nisan 2023 Cumartesi günü Hindistan’ın Mumbai kentindeki Juhu’daki ISKCON Tapınağı’nın karşısında oturan dört yolcuyla birlikte çekçekini kullanan bir sürücü. (Fotoğraf: Vijay Bate/HT Fotoğraf) (HT PHOTO)

Juhu Plajı ve ISKCON Tapınağı’na bağlanan Andheri West Tren İstasyonu, trafiği ve RTO normlarını hiçe sayarak ve aceleyle bu yerleri ziyaret eden turistleri cezbetmeye çalışan sürücülerin yoğun bir şekilde varlığını düzenli olarak görüyor. ISKCON tapınağının yakınında yaşayan yerel sakinler, yaya yollarının olmamasının ve sürücülerin aceleyle araç kullanmalarının son aylarda kazalarda artışa yol açtığını söyledi.

Yerel halktan 72 yaşındaki Kiron Gökel, yolun ikinci şeridindeyken bir arabanın çarpması sonucu üç saç çizgisi kırılmıştı, çünkü arabalar tapınağın yakınındaki zaten dar olan yolu kapatmıştı.

29 Ocak’ta yaralanan Gökel, bir aydan fazla yatakta kalması gerektiğini söyledi. “Binamın olduğu sokağın yan tarafında kaldırım olmadığı için caddeden yürümek zorunda kalıyoruz. Olay anında arabalar zaten dar olan sokağı kapatıyordu ve bir araba bana çarptığında ikinci şeridi kullanmak zorunda kaldım.” “Artık evden çıkmaya bile korkuyorum” dedi.

Bir başka sakin, Leela Krishnamurthy, birkaç hafta önce bir arabanın ayağının üzerinden geçtiğinden şikayet etti.

“Karşıdan karşıya geçmek üzereydim ve aracın geçmesini bekliyordum ama bir anda araç ayağımın üzerinden geçerek hızla uzaklaştı. Sırf bu arabalarla aceleci sürüş üzerinde bir kontrol olmadığı için, sonunda hastane turları yapıyoruz” diye ekledi.

Ayrıca çekçek sürücüleri, üç kişilik kapasiteyi aşan fazladan yolcu alarak herkesin hayatını riske atıyor.

Başka bir sakin olan Sunil Menon, “Bu arabalar hafta sonları dört ila beş yolcu alıyor ve tüm normları çiğniyor. Diğer arabaların yolculardan metre ile ücret almasına bile izin vermiyorlar. Ücretlerini trafiğin yoğun olduğu saatlere göre değiştiriyorlar.” Menon, bu arabaların arada bir yerde şarj olduğunu söyledi. €30 ve €ISKCON Tapınağı’ndan Andheri İstasyonu’na koltuk başına 40.

“Dördüncü bir yolcuyu arabada taşımak tehlikeli olabilir. Polis Komiser Yardımcısı (Trafik) Raj Tilak Roushan, “Sürücüler çukurlu yollarda yolcuların hayatını riske atıyor” dedi.

2022’de trafik polisi, fazla yolcu taşıdığı için 45.000 araba ve taksi şoförüne e-Challans düzenlemişti. Trafik polisi yetkilileri, suçluların sadece para cezasına çarptırılmayacağını söyledi €500 ila €İhlalin türüne göre 2 bin 200 kişinin, tekrarı halinde araçlarına da el konuldu. İhlal edenler, izin verilen yolcu sayısından fazlasını taşıdıkları tespit edilirse, Motorlu Taşıtlar Kanunu’nun 179. Bölümü uyarınca kayıt altına alınacaktır.

Kıdemli bir Andheri RTO yetkilisi, “Yasa dışı paylaşımlı otoların çalıştırıldığı siteleri araştırıyoruz, ancak özellikle Juhu’ya bakacağız” dedi.

Andheri’deki SV Road’da başka bir vatandaş da aynı sorunu paylaştı. “Juhu İlçesi ve Juhu Plajı’na giden yol genellikle kalabalıktır. Bu nedenle, otobüs durağında uzun bir sıra olduğunda, sürücüler yoldaki birkaç şeridi kapatarak yolcu almaya çalışıyor. Bu sürücüler asla üniforma giymez ve fazladan yolcu taşırken pervasızca araç kullanmazlar.”

“Bu arabalar trafik chowki, Juhu dairesi ve JVPD dairesinin olduğu Gökhale köprüsü sinyali gibi üç ila dört ana kavşaktan geçiyor, ancak trafik polisi tarafından asla yakalanmıyorlar. Altı ayda bir, RTO bir yolculuk yapar ve arabalar birkaç saatliğine yoldan çıkar ve sonra durum yine aynı olur” diye ekledi.

(Megha Sood ve Shashank Rao’nun katkıları)