Kheri okullarındaki sel öğretmenleri 'derin suya' soktu

yasemin

Member
Öğretmenler için dijital katılım izleme planlarına karşı yapılan yaygın protestoların ortasında, Lakhimpur Kheri'nin kırsal bölgelerindeki yaklaşık iki düzine okulda meydana gelen su baskını, orada görevlendirilen öğretmenlerin resmi çevrimiçi siparişe göre okullara gitmeyi, okula ulaşmalarını bile oldukça zorlaştırdı. katılım kontrolleri.


Salı günü Kheri'deki Nighasan tehsil'deki Ran Nagar ilkokulunu sular altında bıraktı. (HT fotoğrafı)

Kheri'nin Nighasan bloğundaki Ran Nagar Hükümet İlkokulunun müdürü Rajesh Mohile, bu günlerde tedirgin bir kalabalıkla karşı karşıya.

Mohile, Tikunia bölgesindeki Hindistan-Nepal sınırındaki okullar arasında yer alan ve şu anda sel suları altında kalan bir okulda görev yapıyor.

“Okulumun yakınında kiralık mülk bulunmadığından, görev yerime yaklaşık 6 ila 7 km uzaklıktaki Tikunia kasabasında yaşıyorum. Okula giden tüm yollar sular altında kaldı. Bu nedenle, devamsızlığımı bildirmek için akan sudan geçip okula zamanında ulaşmam neredeyse imkansız,” dedi Mohile HT'ye telefonla.

“Ran Nagar bölgesinden iki shiksha mitra (yardımcı öğretmen) de okula gelemiyor. Bu durumda bir öğretmenin devam durumunu okulundan internet üzerinden duyurması nasıl beklenebilir?” diye konuştu.

Mohile, “Şiddetli yağışlar nedeniyle bölgemdeki Mohana ve Kaudiyala nehirleri neredeyse iki düzine okulu sular altında bıraktı (Mohile'nin okulu da bunlardan biri) ve bu okulları neredeyse erişilemez hale getirdi” diye ekledi.

Mobil sağlayıcı ağı etkilendi

Mohile'ye göre, katılımlarını çevrimiçi olarak kaydederken karşılaştıkları bir diğer sorun da dengesiz mobil ağ. Sel durumunun sınır bölgelerindeki tüm mobil operatörlerin ağını da etkilediğini söyledi. Mohile, “Genellikle hiçbir ağ bulunmuyor ve bu da öğretmenleri dehşete düşürüyor” dedi.

UP İlköğretim Öğretmenleri Derneği'nin Nighasan bloğunun başkanı Prateek Dixit, “Sahadaki sorunları dikkate almadan çevrimiçi katılımda ısrar ettiler.” dedi.

“İlkokul öğretmenleri ağırlıklı olarak kırsal bölgelerde görev yapıyor ve Kheri ilçesinde birçok okul, ağ sorunları, su baskını, zayıf bağlantı ve kışın aşırı soğuk ve sisin olduğu çok engebeli arazilerde bulunuyor.”

“Çevrimiçi katılımı zorlamadan önce tüm bu hususların dikkate alınması gerekiyor” diye ekledi.

“Raporlara göre, Niğasan blokunda 21 ilkokul sular altında kaldı ve bu okulların öğretmenleri bırakın devam durumlarını portala yayınlamayı, okullarına dahi ulaşamadı.”

UP İlköğretim Öğretmenleri Derneği'nin Kheri bölge sekreteri Manoj Shukla şunları söyledi: “Kuruluşum son birkaç aydır uzun süredir öğretmenlerle ilgili çeşitli sorunları gündeme getiriyor. Hareketi (dijitalleştirmeye) protesto ettik ve Pazartesi günü okul bittikten sonra barışçıl bir gösteri düzenledik.”