Manipur: Normal dersler iki ay sonra devam eder; İlk gün katılım azdı.

yasemin

Member
Yetkililer, Manipur’da devam eden etnik şiddet nedeniyle okulların iki aydan fazla kapalı kalmasının ardından kuzeydoğu eyalet genelinde 1 ila 8. sınıflar için normal derslerin Çarşamba gününden itibaren yeniden başladığını söyledi.

Okul yeniden açılırken öğrenciler Manipur’da derse katılıyor (HT Fotoğrafı)

Yetkililer, eyalet başkenti ve çevresindeki çoğu okulda okula devamın yeniden açıldığı ilk gün tam olarak cesaret verici olmamasına rağmen, önümüzdeki birkaç gün içinde okul katılımında bir iyileşme beklendiğini de sözlerine ekledi.

Manipur Eğitim Bakanlığı Pazartesi günü, eyalette etnik çatışmaların 3 Mayıs’ta başlaması nedeniyle kapatılan 1’den 8’e kadar olan okulların 5 Temmuz’dan itibaren açılacağını belirten bir emir yayınladı.

Daha önce, Milli Eğitim Müdürlüğü (Okullar), 21 Haziran’dan itibaren eyaletteki tüm okullarda normal derslere devam etmeyi planlamıştı.

Ayrıca Okuyun: Çete Silahları Yağmalamak İstedikten Sonra Güvenlik Güçleri Ateş Açtığında Manipur’da Bir Kişi Öldü

Yetkililere göre, Imphal Doğu Bölgesi’ndeki Wangkhei Lisesi’ndeki okulların yeniden açıldığı ilk gün, 829 öğrenciden sadece 113’ü (1’den 8’e kadar olan sınıflar) normal derslerine devam etti.

Imphal’da devlet hükümeti tarafından yönetilen bir okul olan Wangkhei Lisesi’nden bir öğretmen, “Düşük katılımın nedenleri, devam eden iç karışıklık, hazırlık eksikliği vb. gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor olabilir” dedi.

Bu arada 2 aylık tatilin ardından 1. sınıfa giden öğrenciler, sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle bir araya geldikleri için mutlu olduklarını ve hükümetin okulları yeniden açma kararını memnuniyetle karşıladıklarını söylediler.

Wangkhei Lisesi 8. sınıf öğrencisi Ch Mangal, “Arkadaşlarımla tanışmak, yeni dersler öğrenmek ve öğle yemeğinin tadını çıkarmak için derslerime gitmeyi seviyorum” dedi.

Yetkililer, şu anda yardım vb. faaliyetlerde bulunan eyaletteki sekiz ilçedeki 96 okulda normal derslerin yeniden başlamasının uygulanamayacağını söyledi.

Eğitim Müdürlüğü’nden (Okullar) Müdür L. Nandakumar Sing, “Bu okulların açılması için ayrı bir talimat, öğrencilerin veya yardım kamplarının yerlerinin değiştirilmesi vb. alternatif düzenlemeler yapıldıktan sonra daha sonraki bir tarihte verilecektir.” 4 Temmuz 2023 siparişi.

Manipur Ortaokul Kurulu’na göre, Manipur’da 643 özel okul, 384 devlet okulu ve 83 sübvansiyonlu okul dahil olmak üzere yaklaşık 1.110 okul bulunmaktadır. Şu anda, Merkezi Silahlı Polis personeli eyaletteki çeşitli devlet okullarında görev yapmaktadır.

Ayrıca Okuyun: Manipur’da ‘Yavaş Yavaş’ İyileşen Durum: Hükümet; SC istekleri raporu

Manipur’daki tüm okullar, 4-30 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki yaz tatilinin açıklanmasının ve eyalet kanun ve düzeni ışığında çıkarılan kararların ardından 4 Mayıs 2023’ten itibaren tatil edildi.

Pazartesi günü Başbakan N. Biren Singh, 1 ila 8. sınıflar için okulların yeniden açılacağını duyurmuş ve 9 ila 12. sınıflar için sınıfların, prefabrik evlerin inşaatı tamamlandıktan ve çeşitli yardım kamplarına sığınan yerinden edilmiş insanlar sağlandıktan sonra başlayacağını söylemişti. aranıyor, yeniden yerleştirildi.

Manipur, Mayıs ayının ilk haftasından bu yana şimdiye kadar 120 kişiyi öldüren ve yaklaşık 50.000 kişiyi yerinden eden etnik şiddete tanık oldu.