Manipurlu ÜİYOK'lerin yardım kamplarındaki Lok Sabha anketlerinde oy kullanmalarına yönelik ECI programı

yasemin

Member
Hindistan Seçim Komisyonu (ECI), yaklaşan Lok Sabha seçimlerinde “Manipur'daki Ülke İçinde Yerinden Edilmiş Kişilerin (ÜİYOK) yardım kamplarında oy kullanmalarına yönelik bir plan” duyurdu.

Manipur'daki etnik çatışma nedeniyle 200'den fazla kişi öldürüldü, 50.000'e yakın kişi yerinden edildi. (Dosya)

Geçen yıl 3 Mayıs'ta başlayan çatışmalar sırasında eyaletin çeşitli yerlerinde çok sayıda kayıtlı seçmen evlerinden edildi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“Şu anda Manipur'un farklı bölgelerindeki yardım kamplarında yaşıyorlar. ECI'nin Manipur Ülke İçinde Yerinden Edilmiş Kişiler Programı, “Yerinden edilmiş seçmenler hâlâ çatışmanın başlamasından önce sıradan sakinler oldukları yerlerde kayıtlı durumdalar” dedi.

“Bu nedenle ECI, Merkezi Hükümet ve Eyalet Hükümetleri ile gerekli istişarelerin ardından, çatışma sırasında kendi yerlerinden ayrılmak zorunda kalan tüm yerinden edilmiş kişilerin, eyaletteki etkilenen Meclis ve Parlamenter seçim bölgelerinin seçmen kütüklerine kaydedilmeye devam edilmesi talimatını verdi. Manipur'dan” dedi.

Açıklamada, “Benzer nitelikteki önceki emsalin ardından, ülke içinde yerinden edilmiş seçmenlere, yardım kamplarında kurulan 'özel oy verme merkezlerinde' oy kullanma fırsatı verilecek” denildi.

Ayrıca, bu sistemi uygulamaya koymak için, ek bir komiser yardımcısı veya eşdeğer bir yetkilinin veya SDO'nun (ÜİYOK'lerin bulunduğu ilçenin, belirlenmiş seçmenler olarak anılacaktır) her bölge için geri dönüş memuru yardımcısı olarak atanabileceği belirtildi.

ECI programı, programın ayrıntılarını, belirlenen seçmenlere ilişkin bilgileri vb. paylaşarak, her özel sandıktaki seçmen sayısının maksimum 1.200 olacağını belirtti.

Açıklamada, “Özel sandıktaki seçmen sayısının 1.200'ü aşması durumunda, kolaylık olması açısından, seçmenlerin eşit dağılımı sağlanarak özel oy verme merkezinin aynı yerinde birden fazla sandık kurulabilir” denildi.

Bir grup yardım kampı için özel oy kullanma merkezlerinin bildirilmesi gerektiğini ve bir grup yardım kampı için özel bir oylama merkezinin belirlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Özel oy verme merkezlerinde seçim, her parlamento seçim bölgesi için ayrı EVM'ler (ve eyalet yasama meclisi seçimleri durumunda her seçim bölgesi için ayrı EVM'ler) ve ilk seçimde seçimin yürütülmesine ilişkin tüm kural ve talimatlar kullanılarak gerçekleştirilecektir. Bu sandıklara “özel oy verme merkezleri” için başvuru yapılacağı söylendi.

Eyaletteki etnik çatışmalar nedeniyle 200'den fazla kişi hayatını kaybetti, 50 bine yakın kişi ise yerinden edildi.