Meghalaya bakanı palalı saldırıdan kurtuldu, saldırganlar tutuklandı

yasemin

Member
Polis, Salı gecesi Meghalaya kabine bakanı Ampareen Lyngdoh’a palayla saldırdığı ve evine taş attığı iddiasıyla bir kişinin tutuklandığını söyledi. Polis, olayın akşam 19:30 sıralarında meydana geldiğini belirterek, Bakan Lyngdoh’un evinin önünde güvenlik güçleri takviye edilirken, Bakan Lyngdoh’un yara almadan kurtulduğunu da sözlerine ekledi.

Meghalaya Kabine Bakanı Ampareen Lyngdoh (HT Fotoğrafı)

Polis, saldırganın başkent Shillong’daki Kharmalki’den 46 yaşındaki Teibor Lyting olduğunu belirledi. Konuyu bilenlere göre Lyting gündelikçi ve hamal olarak çalışıyor ve yalnız yaşıyor.

Pala olayını anlatan bakan, eşi, oğlu ve şoförüyle birlikte birkaç dakika önce evine taş atan birini ararken bir adam tarafından saldırıya uğradığını iddia etti.

“Çiftçilerle yaptığım Zoom toplantısını yeni bitirmiştim ki yatak odamdan bir çatırdama sesi duyduğumu sandım. Lyngdoh, “Pencere camlarına taş atıldığını gördüm ve hepimiz ne olduğunu görmek için dışarı koştuk” dedi.

“Eşim, oğlum ve şoförle birlikte dışarı çıktık. CCTV’yi kontrol ettikten sonra kötü adamı yakalamak için üçümüz de farklı yönlere koştuk. Ama ben bakarken elinde pala olan biri koşarak üzerime saldırdı. Çığlık atıyordum ve kocamı çağırıyordum ve bir şekilde kocam onu tutmayı başardı” diyen bakan, “Silahı olduğunu bilemeyecek kadar şok oldum” dedi.

Lyngdoh olaydan biraz sarsılmış olsa da, “Her şeyi yapacak, hatta bana zarar verecek bazı insanlar var” dedi, ama ben korkmuyorum ve çok çalışmaya devam edeceğim. Halkın sesi olmaya devam edeceğim.”

Lyngdoh, aynı kişinin daha önce seçim sırasında kendisine saldırdığını iddia ederek, “Keşke o saldırıyı daha ciddiye alsaydım ama sonra düşman edinmememiz ve olmasına izin vermememiz gerektiğini hissettim” dedi.

Bakan tarafından uyarılan polis kısa süre sonra geldi ve duruma uygun şekilde müdahale etti. East Khasi Hills (SP) Polis Müfettişi Sylvester Nongtnger şunları söyledi: “Sanık Malki’den. Olaya başka kişilerin karışıp karışmadığını görmek için onu hâlâ sorguluyoruz.”

SP, zanlının Shillong Sivil Hastanesinde test edildikten sonra alkol tükettiğini belirterek, polisin akli dengesinin yerinde olup olmadığını ve suç ortağı olup olmadığını kontrol etmek için onu muayene edeceğini söyledi.

İlk bilgi mesajının kaydedildiği söylendi.

İlginç bir şekilde saldırı, East Khasi Hills Komiser Yardımcısı RM Kurbah’ın, Lyngdoh’un ikametgahına çok yakın olan Laitumkhrah polis karakolunda meydana gelen kundakçılık saldırısının ardından CrPC’nin 144. Bölümünü yayınlamasından bir gün sonra gerçekleşti.

Emir, tüm mağaza ve satış noktalarına kepenklerini saat 22.00’ye kadar kapatmaları talimatını veriyor. Ayrıca, yönetmelik, araçta sarhoş edici madde tüketimini ve her türlü yasa dışı faaliyeti, ayrıca eğitim kurumları, dini kurumlar, hastaneler ve yerleşim yerlerinin yakınında son tarihten sonra yüksek sesle müzik çalmayı yasaklamaktadır.