Nagaland seçimlerinde cam tavanı yıkan üç kadın

yasemin

Member
Nagaland'daki son belediye seçimleri 2004'te yapılmıştı ve 77 yaşındaki Sibuele yirmi yıl boyunca şansını bekledi. Cumartesi günü Peren Şehir Meclisi'ne meclis üyesi olarak seçildi. Toplam 278 sandalyeyi kapsayan 26 Haziran seçimlerini kazanan 102 adayın en yaşlısı ve boş sandalyelerden kazanan sekiz kadından biri.

Sibuele, Sole Tep ve Ruth Thong.

Kentsel yerel yönetim seçimleri önemliydi çünkü bu seçimler Yüksek Mahkeme'nin zorunlu kıldığı %33'lük kadın kotası ile yapılıyordu; Tarihinde yalnızca ilk iki kadın temsilcisini Mart 2023'te seçen bir eyalette zorlu bir fay hattı olduğu kanıtlanmış bir konu. Eyaletteki 24 kentsel yerel organda (ULB) 198 kadın aday vardı; en büyüğü Sibuele ve en küçüğü Bhandari kasabasından 22 yaşındaki Nzanrhoni I Mozhui idi ve her ikisi de kadındı.

Sibuele, HT'ye yirmi yıldır yapılan ilk kentsel yerel seçimlerin kendisine “zorlukların üstesinden gelme” fırsatı verdiğini söyledi. “Memleketim Peren küçük ama uzun yıllardır işleyen bir şehir idaresi olmadığı için yapılacak çok şey var. İnşallah burayı vatandaşlara daha güzel bir yer haline getireceğiz” dedi.

En son kazanan aday, Wokha bölgesindeki Bhandari'den, yönetimi iyileştirme umuduyla seçim kampanyasını kazanan 22 yaşındaki Nzanrhoni I Mozhui, kendisine duyulan güven için ailesine ve toplum üyelerine minnettar olduğunu söyledi.

Çekincesi olmayan Tseminyu seçim bölgesinden yarışan Sole Tep, %33'lük çekincenin Naga kadınları için bir nimet olduğunu söyledi. İngiliz edebiyatı alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Tep, şunları söyledi: “Tecrübelerime göre siyaset herkese göre değil. Kolay değil ama eğer topluma ve topluma yönelik bir yüreğiniz varsa, karar alma organlarında yer almanız gerekir. Genç kadınları cesurca ilerlemeye teşvik ediyorum” diyor Tep.

Tseminyu'da savaşan ve kazanan bir başka kadın olan Ruth Thong, bölgesi kadınlara ayrılmadığı için kendisine aday olmamasının söylendiğini söyledi. “Bölgemdeki kadınların ve gençlerin sarsılmaz desteği nedeniyle iki erkek rakibe karşı seçildim. Rezervasyon, eski ataerkil zihniyete karşı kapıları açtı ve kadınlar oy verme cesaretini hissettiler. Her sesin duyulduğu kapsayıcı ve eşitlikçi bir topluluk yaratmaya çalışıyorum” dedi Thong.