Pankaj Chaudhary: İnsanlar Modi'nin çalışmalarını kabul edecek ve Hindistan'ın dar görüşlü planını reddedecek

yasemin

Member
Birlik Maliye Bakanı ve altı kez milletvekili olan Pankaj Chaudhary, geleneksel kalesi Maharajganj'da BJP bileti için yarışıyor. BJP'nin Purvanchal bölgesindeki (doğu Uttar Pradesh) önde gelen OBC yüzü Chaudhary, Lok Sabha'da yedinci dönem için aday görünüyor. Partinin Pharenda milletvekili olan Kongre adayı Virendra Chaudhary ve Bahujan Samaj Partisi adayı Mohammad Mausme Alam ile karşı karşıya geliyor.

Pankaj Chaudhary, Birlik Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ve Bhagwat Karad ile birlikte (ANI dosyası)

Geçen yıl Temmuz ayında Gorakhpur'da düzenlenen Gita Press'in yüzüncü yıl kutlamaları sırasında Başbakan Narendra Modi, Uttar Pradesh'te BJP için önemli bir destek üssü haline gelen OBC seçmenlerine bir mesaj iletmek üzere Pankaj Chaudhary'nin evini ziyaret etti.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Chaudhary, kuzeyde Nepal, doğuda Bihar ve güneyde Gorakhpur ile komşu olan seçim bölgesinde kampanya yürütüyor.

HT ile yaptığı bir görüşmede Başbakan Yogi Adityanath ile ilişkileri, OBC faktörü, muhalefetin 'Anayasayı Koruyun' kampanyası ve görev karşıtı faktör gibi çeşitli konulardan bahsetti. Alıntılar.

Yedinci kez Lok Sabha seçimlerine katılıyorlar. HİNDİSTAN bloğu güçlü bir zorluk teşkil ediyor. Şansınız nedir?

Narendra Modi hükümetinin on yıllık çalışmasına dayanarak yedinci dönemi arıyorum. Ülkemiz 2014 yılında Modi hükümetinin kurulmasından bu yana her alanda ilerleme kaydetti. BJP hükümetinin sosyal yardım programları yalnızca Maharajganj'da değil, ülke genelindeki insanlara yardımcı oldu. İnsanlar Modi hükümetinin çalışmalarını destekleyecek ve HİNDİSTAN bloğunun dar görüşlü ve gerici politikalarını reddedecek.

Kongrede OBC lideri milletvekili Virendra Chaudhary yer aldı. Muhalefet BJP'nin OBC seçmen tabanını etkileyecek mi?

1998'de BSP, Maharajganj'dan OBC lideri Prem Sagar Patel'i sahaya çıkardı ama ben büyük bir farkla kazandım. Kastımdan dolayı oy almıyorum ama seçim bölgesindeki 35 yıllık çalışmam Maharajganj halkına olan bağlılığımı çok iyi anlatıyor. BJP kast temelinde değil, milliyetçiliği ve Modi hükümetinin on yıllık çalışması temelinde yarışıyor. Sadece OBC'ler değil, tüm topluluklar BJP hükümetinden yararlandı. Çalışmalarından dolayı BJP'ye oy veriyorlar.

Kongre ve SP liderliği sizin altı dönem boyunca Lok Sabha milletvekili olduğunuzu ancak Maharajganj'ın gelişimi için çok az şey yaptığınızı iddia ediyor. Senin görüşün nedir?

Muhalefet benim hakkımda yanlış bilgi yayıyor. İnsanları kandırmaya, yanıltmaya çalışıyor. 2024 Lok Sabha seçimlerinde muhalefet liderleri Maharajganj'a demiryolu bağlantısı alamamam konusunu gündeme getirdi. Seçim bölgesindeki insanlar, merkezi hükümetin ilçe merkezini demiryolu kavşağına bağlama projesini onayladığını biliyor. Arazi edinimi için çalışmalar başladı ve çiftçiler tazminat alıyor.

İnsanlar Maharajganj'ın 2014 öncesindeki durumunu ve 2024'te ne kadar ilerlediğini biliyor. Seçim bölgesi iyi bir yol ağına sahiptir ve uzak bölgelerdeki köylerin elektrik bağlantıları vardır. İlçede tıp fakültesi inşaatı tamamlandı ve pasaport ofisi açıldı. Kuru liman ve oditoryum inşaatı devam etmektedir. ₹5 Crore'un stadyumdaki tesisleri iyileştirmesi onaylandı. Eski şeker fabrikasının kapatılmasının ardından Pharenda'da yeni bir şeker fabrikası inşa edilecek.

Ram Gram seçim bölgesinde önemli bir projedir. Lok Sabha seçimlerinin ardından Hindistan Arkeolojik Araştırması (ASI) bölgede kazılara başlayacak. Gautam Buda'nın kalıntılarının bu bölgede saklandığı tespit edilirse burası bölgede önemli bir Budist alanı haline gelecektir.

Samajwadi Partisi'nin PDA (Geri Dalit Müslüman) formülü BJP'yi savunmaya mı soktu?

Samajwadi Partisi yalnızca yoksulların oy almasından bahsediyor ancak toplumun güçlendirilmesi için çok az şey yapıyor. Başbakan, yoksulların onuru ve refahı için çalıştı. NDA hükümeti, İmtiyazsız Sınıf Komisyonu'na anayasal statü verdi. Mandal Komisyonu 1980'lerin başında kuruldu, ancak Kongre onun tavsiyelerini reddetti. 1989'da BJP, Mandal Komisyonu'nu kuran Ulusal Cephe hükümetini destekledi. Modi hükümeti eğitim kurumlarında OBC'lere yer verdi. Birlik hükümetindeki 70 bakandan 27'si imtiyazsız toplumdan geliyor. SP'ye göre, ayrıcalıklı olmayanlar yalnızca Saifai'de; Yadav olmayan, ayrıcalıklı olmayanlar için hiçbir şey yapmadılar.

Doğu UP'deki Lok Sabha'da on üç sandalye BJP için çok önemli ve müttefikleri Apna Dal (S), Nishad Partisi ve SBSP önemli bir rol oynuyor. BJP müttefiklerinin oylarını alacak mı?

Nishad Partisi başkanı Sanjay Nishad, SBSP başkanı Om Prakash Rajbhar ve Apna Dal (S) parti liderleri, oylarını BJP adaylarına vermek için 13 seçim bölgesinin tamamında kampanya yürütüyorlar. BJP müttefiklerin hakim olduğu bölgelerde iyi tepkiler alıyor.

Muhalefetin 'Anayasayı Koruyun' kampanyası BJP'yi rahatsız etti mi?

Halk, Başbakan Narendra Modi'nin Anayasamıza büyük saygı duyduğunu biliyor. 2014 yılında başbakan olduğunda Meclis'in merdivenlerine doğru eğilip alnına dokundu. Bu da Başbakanımızın demokrasimizin mabedine büyük saygı duyduğunu gösteriyor. NDA hükümeti on yıldır iktidarda, anayasa hiç değişti mi? Hükümet 70 anayasa değişikliği yaptı. Kongre Anayasayla alay ediyor. Anayasamızda din temelinde herhangi bir çekincenin olmayacağı açıkça belirtiliyor ancak Kongre hükümeti yatıştırma politikasının bir parçası olarak SC/ST/OBC kotasından belirli bir topluluğa çekince koydu. Batı Bengal'de Mamta Banerjee yönetimindeki TMC hükümeti 60 Müslüman topluluğa çekince verdi. Kalküta Yüksek Mahkemesi'nin çekinceleri kaldırmasının ardından Mamata Banerjee, Yüksek Mahkeme'ye başvuracağını duyurdu.

Başbakan'ın 400'den fazla sloganı BJP'nin kampanyasını destekledi mi, yoksa başarısız mı oldu?

Başbakan slogan atmıyor. 2014 Lok Sabha seçimlerinde BJP 272 sandalye aldı ama halk bize daha fazla sandalye verdi. 2019 yılında sloganımız 300+'ı öne çıkardı ve 300 sınırını aştık. 2024 Lok Sabha seçimlerinde BJP 400'den fazla sandalyenin çığırtkanlığını yapıyor ve halk NDA'nın 400 sınırını geçmesini sağlayacak.

Başbakan, Hindistan'ı beş trilyon dolarlık bir ekonomi haline getirme hedefini belirledi. Birliğin Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı olarak bunu nasıl görüyorsunuz?

Son 10 yılda ülke ekonomisi 11. sıradan 5. sıraya yükseldi. Kovid sonrası birçok ülke ekonomik durgunluk yaşadı, ancak Hindistan kalkınma yolunda hızlı ilerleme kaydediyor. Hindistan dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geldi.

BJP liderliğinde Başbakan Yogi Adityanath ile ilişkiniz konusunda heyecan var. Ne düşünüyorsun?

Ben bir BJP çalışanıyım, Yogi Adityanath bizim liderimiz ve başbakanımız. Ben ve o kıyaslanamaz. Partinin başkanı benim başkanımdır. Bu, bazılarının ilişkilerimizi zedeleme ve “böl-yönet” politikasını teşvik etme amaçlı bir komplosudur.

BJP 2019'daki oyların çoğunluğunu tekrarladı. BJP adaylarının görevde kalmayı reddettiğini görüyor musunuz?

Bu BJP yanlısı bir seçim. Biz insanlara hayal satmak için değil, iş için oy istiyoruz. İnsanlar yaklaşan projelerin Başbakan Narendra Modi başkanlığında yeni bir hükümetin kurulmasından sonra tamamlanacağını biliyor. Yeni hükümetin kurulmasından sonra uygulanacak olan Dalitleri ve OBC'leri güçlendirmek ve teşvik etmek için bir plan hazırladık. Muhalefet liderleri güneş enerjisini düşünmedi ama biz zaten zayıf kesimlerin yararına olacak bir plan hazırladık.