Reşit olmayan biri tarafından tecavüze uğrayan ve öldürülen genç Dalit kızı; Sanık polisi yanıltmak için cesedi astı

yasemin

Member
MUTLULUK 14 yaşındaki bir Dalit kızının, Çarşamba günü öğleden sonra Lucknow’daki Indira Nagar polis karakolunun aşağısındaki Takrohi köyünde 16 yaşındaki bir erkek çocuk tarafından tecavüze uğradığı ve ardından dövülerek öldürüldüğü bildirildi. Cinayetin ardından Müslüman olan genç zanlı, polisi yanıltmak ve intihar izlenimi yaratmak için kızın cesedini astı.

Yerel halk ve yaslı aile cesetle birlikte protesto ederken, polis durumu sakinleştirmeye çalıştı (HT Fotoğraf)

İlk bilgilere göre olay, kızın Munshipulia yakınlarında küçük bir dükkan işleten anne ve babasının işteyken meydana geldi. Kurbanın iki kardeşi – 10 yaşında bir erkek ve 5 yaşında bir kız – iddiaya göre korkunç suçun işlenmesi sırasında sanık tarafından bir odaya kilitlendi. Kızın annesi eve geldiğinde 13:30 sularında çocuğun evden çıktığını gördü.

“Evime girdiğimde sanığın dışarı çıktığını gördüm. Beni bulmak için kafası karıştı. Eve nasıl girdiğini sordum ama panik içinde kaçmaya başladı. Eşarbını bile yakaladım ama bir şekilde kaçmayı başardı” dedi kurbanın annesi HT’ye. “İki küçük çocuğumun odalardan birine kilitlendiğini duydum. Kapıyı açtığımda ablalarının çığlıklarına cevap vermediğini ve birinin onları içeri kilitlediğini söylediler. Yukarı çıktığımızda büyük kızımın cesedini tavan vantilatöründen sarkmış halde bulduk. Bacakları yatağa değdi.”

Kuzeydeki Lucknow Polis Komiser Yardımcısı (DCP) SM Qasim Abidi daha fazla ayrıntı verdi ve şunları söyledi: “Polis, sanık reşit olmayan çocuğu gözaltına aldı. Kızın babasının şikayeti üzerine Indira Nagar Polis Karakoluna FIR başvurusunda bulunduktan sonra mahkeme sürecini başlatıyoruz.”

DCP, “Adli tıp uzmanları, koşulları ve kanıtları incelemek için olay yerine çağrıldı.” Otopsi raporunu beklerken daha fazla soruşturma devam ediyor. Aynı zamanda tutuklanan çocuk sorgulanıyor. Çocuk mahkemesine çıkarılacak” dedi.

Kurban kızın babası, sanığın evinden 1,5 km uzakta yaşadığını söyledi. “Oğlan kızıma önce tecavüz etti, sonra direnince kafasına çekiçle vurdu. Kızı öldürdükten sonra cesedi asarak hepimizi yanıltmaya çalıştı” dedi.

Perşembe günü, kızın babası ve yerel halk ölü yakma törenleri öncesinde cesetle birlikte protesto gösterisi yaptı. Sanıklar hakkında katı işlem yapılması çağrısında bulundular. Tüm Hindistan Demokratik Kadınlar Derneği’nden (AIDWA) aktivistler de olay yerinde toplandı ve kızın cesedi otopsiden sonra son kez evine vardığında protesto etti. Yaslı aile protesto amacıyla cesedi ana geçide götürmeye çalıştı, ancak durumla başa çıkmak için olay yerinde konuşlanmış büyük polis gücü tarafından durduruldu.

Aile, zanlının asılması çağrısında bulundu ve Uttar Pradesh Polisini utandıran sloganlar attı. Tüm üst düzey polis memurları, yerel politikacılar ve birkaç bağımsız örgütün başkanı da olay yerine geldi ve aile üyelerinden cesedi yakmalarını istedi. Aile, birkaç saat sonra yerel yönetimin talebini yerine getirdi.

“Kızım zeki bir öğrenciydi”

Kızın babası hâlâ şaşkın ve inanamayarak, “Kızım parlak bir öğrenciydi. Geçen yıl 10. sınıf sınavlarında birinci oldu. Maddi sıkıntılara rağmen iyi bir eğitim almasını sağladık. Bu, hükümetin bahsettiği “Beti Bachao, Beti Padhao” mu? Kız çocukları kendi evlerinde bile güvende değilken biz ne yapacağız?”

Kızın annesi de kocasını taklit ederek, “En büyük kızım yetenekli doğdu. Ders çalışsın diye onu asla ev işi yapmaya zorlamadım. Ne için? Acımasızca öldürüleceği bir günü görecek kadar yaşamak mı?”

Bu arada AIDWA üyesi Vandana Rai, “Bölge yargıç yardımcısına oradayken bir mektup verdik. Yazıda ilgili yetkililerden sanık hakkında derhal iddianame hazırlamalarını ve ayrıca asliye ceza mahkemesine şikayette bulunmalarını istedik. Maddi destek de istedik ₹Aile için 25 bin. Ayrıca, bir aile üyesine devlette bir iş atanmalıdır.”