Şiddetin vurduğu Manipur'da 12. sınıf eyalet sınavları başlıyor

yasemin

Member
Ben: Yüksek Ortaöğretim Kurulu Manipur (CoHSEM) tarafından gerçekleştirilen bu yılki 12. Sınıf sınavı 21 Şubat Çarşamba günü başlayacak. Sınavlar eyalet çapında 111 merkezde yapılacak.

Kurul sınavına 31.352 öğrenci katılıyor (temsili fotoğraf)

23 Mart 2024 tarihine kadar sürmesi planlanan bu yılki kurul sınavına 236 ortaokuldan 15.947'si erkek ve 15.152'si kız olmak üzere toplam 31.352 öğrenci katılıyor.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Geçen yıl Mayıs ayında patlak veren etnik şiddet olaylarının ardından yaşanan huzursuzluğun ortasında ilk kez devlet sınavları yapılacak. Mayıs 2023'ten bu yana, Manipur'da çoğunluk Meitei topluluğu ile Kuki kabilesi arasında etnik şiddet yaşanıyor. Son dokuz ayda en az 212 kişi hayatını kaybetti ve 50.000'den fazla kişi yerinden edildi.

Bu arada Imphal'daki bir grup tarafından çağrılan bir grup, sınavlar nedeniyle planlanan ajitasyonu iptal etti.

Bunlardan 22.632'si bilim alanında, 8.100'ü sanat alanında ve sadece 620'si işletme alanındadır.

Toplam 111 sınav merkezinin 36'sı 10 dağlık bölgede, 75'i ise 6 vadi ilçesinde bulunmaktadır. Gelişmelerden haberdar olan yetkililere göre, eyalette devam eden huzursuzluk ortamında sınavın sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için eyalet polisine bağlı 70 uçuş ekibi oluşturuldu ve merkezlerde 40 uçuş ekibi görevlendirilecek.

Yine CoHSEM himayesinde gerçekleştirilen yıllık 11. Sınıf sınavı Çarşamba günü 221 merkezde başladı.

20 Mart 2024'te sona ermesi planlanan sınava 11. Sınıf için 15.004 erkek ve 14.819 kız olmak üzere 29.823 öğrenci katılacak.

Başbakan N. Biren Singh, 2024 yılında 12. Sınıf sınavına girecek tüm öğrencilere en iyi dileklerini iletti. “COHSEM sınavına katılan tüm öğrencilere başarılar diliyorum. Adanmışlığınız ve sıkı çalışmanız daha iyi bir geleceğin yolunu açacaktır. Süreci aksatacak her türlü hareketten kaçınarak sınavların sorunsuz geçmesini sağlayalım” diye konuştu.

Benzer bir görüş Devlet Eğitim Bakanı Thounaojam Basantakumar Singh tarafından da dile getirildi ve 11. ve 12. Sınıf sınavlarına katılan tüm öğrencilere en iyi dileklerini iletti.

“Öğretmenlerimizin akademik yıl boyunca gösterdikleri yoğun çalışma ve bağlılıktan dolayı en içten teşekkürlerimi sunmak isterim. Yorulmak bilmeyen çabalarınız, öğrencileri bu önemli dönüm noktasına hazırlamaya yardımcı oldu ve değerli katkılarınız için minnettarız” dedi.