Tanzimat döneminin diğer adı nedir ?

Canberk

Global Mod
Global Mod
Tanzimat Donemi: Modernlesme Surecinin Baslangc

Tanzimat Donemi (1839-1876) Osmanl Imparatorlugu'nun modernlesme surecinin baslangc olarak kabul edilir. Bu donemde, modernlesmeyi saglamak icin pek cok reform ve degisiklikler gerceklestirildi. Tanzimat, Osmanl Imparatorlugu'nun cagdaslasma surecinde ozellikle onemli bir rol oynad. Tanzimat doneminin diger ad, Osmanl Imparatorlugu'nun modernlesme sureci olarak da bilinir.

Modernlesme Surecinin Ozellikleri

Tanzimat donemi, Osmanl Imparatorlugu'nun modernlesme surecinin baslangc olarak kabul edilir. Bu donemde, modernlesmeyi saglamak icin pek cok reform ve degisiklikler gerceklestirildi. Tanzimat'la birlikte, Imparatorluk'da ozellikle onemli bir degisim yasand. Oncelikli olarak, hukuk alannda cok buyuk degisiklikler gerceklestirildi ve Tanzimat'tan sonra, hukuk alannda daha yuksek bir duzeye ulasld.

Ayrca, egitim alannda da onemli degisiklikler gerceklestirildi. Tanzimat doneminde, egitime yonelik reformlar gerceklestirildi, ozellikle egitim alannda onemli admlar atld. Tanzimat Donemi'nde, ozellikle liseler, universiteler ve ozel okullar acld.

Tanzimat donemi, Osmanl Imparatorlugu'nun modernlesme surecinin baslangc olarak kabul edilir. Bu donemde, modernlesmeyi saglamak icin pek cok reform ve degisiklikler gerceklestirildi. Tanzimat'tan sonra, ozellikle asagdaki alanlarda onemli degisiklikler gerceklestirildi: hukuk, egitim, iktisat, ticaret, tarm, ulasm ve posta hizmetleri. Ayrca, Tanzimat donemi, Osmanl Imparatorlugu'nda kulturel alanda da onemli degisiklikler gerceklestirdi.

Tanzimat Doneminin Sonu Nasl Gelisti?

Tanzimat donemi, 1876'da Sultan Abdulhamit'in yonetimi altnda sona erdi. Bu donemde, Osmanl Imparatorlugu'nda ozellikle ekonomik, siyasi ve toplumsal alanda cok buyuk degisimler yasanmst. Tanzimat donemi, Osmanl Imparatorlugu'nun modernlesme surecinin baslangc olarak kabul edilir.