Tripura: Kabile gençliğinin ölümünden sonra Dhalai'de mobil internet askıya alındı

yasemin

Member
Tripura'nın Dhalai bölgesinde söylentilerin yayılmasını durdurmak için mobil internet hizmeti 24 saat süreyle askıya alındı. Cuma günü başkente yaklaşık 112 kilometre uzaklıktaki Gandatwisa'da genç bir kabile üyesinin ölümü üzerine farklı topluluklar arasında gerginlik çıktı.

Cuma akşamı Tripura'nın Dhalai bölgesinde bir kabile gencinin ölümünün ardından dükkanlar ve evler ateşe verildikten sonra güvenlik güçleri nöbet tutuyor. (PTI)

Tripura İçişleri Bakanı PK Chakraborty yaptığı açıklamada, “… Dhalai Bölgesi Bölge Sulh Hakimi ve Tahsildarına, 12 Temmuz 2024'te Gandacharra alt bölgesinde mağazaların yakıldığı şiddetli mafya şiddetinin olduğu konusunda bilgi verildi. Şu ana kadar durum henüz normale dönmedi. SMS ve WhatsApp gibi mesajlaşma sistemlerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya platformlarının resim, fotoğraf, Haber ve metin gibi yanlış bilgileri iletmek için kullanılması muhtemeldir ve bu durumda bu durum şiddete teşvik edebilir. daha büyük ölçekli…”

Chakraborty, bildirimde şunları söyledi: “Devlet, 1885 Hindistan Telgraf Yasası'nın 52. Maddesi uyarınca, 12.07.2024 gece yarısından 13.07.2024 ertesi güne kadar tüm mobil operatörlerin SMS mesajlaşmasını, mobil interneti veya veri hizmetlerini yasaklamak için bir bildirim yayınladı. 2024 saat 12.00'de.” Tüm Dhalai bölgesinde öğleden sonra (gece yarısı).

Parameshwar Reang olduğu belirtilen merhum, beş gün önce Gandatwisa'daki yerel bir fuarda yaşanan karşılaşmada yaralandı. Cuma günü Govind Ballabh Pant (GBP) Hastanesinde tedavi görürken aldığı yaralardan dolayı hayatını kaybetti.

Üç-dört dükkanın yıkılması ve bazı evlerin hasar görmesi üzerine durumu kontrol altına almak için bölgeye büyük bir polis ekibi sevk edildi.

Konuyu bilenlerin verdiği bilgiye göre, bazı vatandaşlar polisin gelmesi üzerine taş attı.

İsminin açıklanmasını istemeyen kıdemli bir polis memuru, “Gencin cesedi evine ulaştıktan sonra bazı bölgelerde (Andatwisa) gerginlikler patlak verdi” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Dhalai Bölge Sulh Hakimi Saju Waheed, bölgede beş gün önce iki genç arasında kavga çıktığını, bunlardan birinin yaralandığını, kendisinin de Cuma günü aldığı yaralardan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

“Bundan sonra (gencin ölümünden sonra) bölgede gerginlik yaşandı. Durum kontrol altında. Dünden beri 144. maddeyi iki üç gün süreyle dayattık. Yerel bölgelerde barış toplantıları yapıldı” dedi.

Dhalai polisi daha sonra halka olayla ilgili görüşlerini yayınlamaması, paylaşmaması veya kamuya açık bir şekilde ifade etmemesi yönünde çağrıda bulundu.

“Bir kişinin ölümüyle sonuçlanan trajik bir olay yaşandı. Olay, bazı anti-sosyal unsurlar tarafından nefreti körüklemek, kundakçılık, yağma gibi suçları işlemek amacıyla istismar ediliyor. Tripura'nın tüm vatandaşlarına, tüm üst düzey yetkililerin ve yeterli güvenlik personelinin Ganda Twisa'da kamp kurduğu ve devriye gezdiği ve durumun kontrol altında olduğu bilgisi verildi. Bu bağlamda, SDM Ganda Twisa, Gonda Twisa Alt Bölgesi ve çevresinde beşten fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklayan U/S-163 BNSS Durdurma ve Vazgeçme Emri yayınladı. BNS ve BT Yasası kapsamında suç teşkil ettiğinden lütfen toplumsal duyguları paylaşmaktan, paylaşmaktan veya ifade etmekten kaçının. Herhangi bir sapmaya ciddi bir şekilde müdahale edilecektir,” diye yazdı Dhalai polisi X'e.

TIPRA Motha Partisi'nin kurucusu ve iktidardaki BJP'nin Tripura'daki ittifak ortağı Pradyot Kishore Manikya Debbarma, herkesi barışı korumaya çağırdı ve hükümetin Reang'ın ölümünden sonra sıkı önlemler alacağını söyledi.

“Parmeshwar Reang'ın Gandatwisa'da öldürülmesini kınıyorum. Ben şahsen en yüksek polis otoritesiyle görüştüm ve faillerin ilgili TMK kapsamında cezalandırılmasını talep ettim. Ayrıca barış ve itidal çağrısında bulunuyorum ve aileyi bizzat ziyaret edeceğim. Adalet istiyoruz!” diye yazdı Pradyot Facebook hesabından.