UP Board-2024: 3,33 Lakh HS'nin Üzerinde, Inter Öğrenciler İlk Gün Sınavlarını Atlıyor

yasemin

Member
2024 lise ve ara sınavlarında Perşembe günü ilk günde 3,33 milyondan fazla öğrenci başarısız oldu ve UP yönetim kurulu yetkilileri kopyalamaya karşı sıkı önlemler aldı.

Öğrenciler Perşembe günü Prayagraj'da UP kurul sınavlarına girdikten sonra merkezden çıkıyorlar (HT Fotoğrafı)

Perşembe günü başlayan UP kurul sınavları 10 (lise) ve 12 (ortaokul) sınıfları için 9 Mart'ta sona erecek ve 12 iş gününe yayılacak.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“İlk gün, ilk oturumda (08.30 – 11.45), ortaokul son sınıf öğrencileri için Hintçe ve Temel Hintçe, ortaokul öğrencileri için Askeri Bilimler sınavları yapıldı. UP yönetim kurulu sekreteri Dibyakant Shukla, kayıtlı 29.43.786 öğrenciden 2.03.299'unun devamsız kaldığını söyledi.

İlk günün ikinci vardiyasında saat 14.00'ten 17.15'e kadar ortaokul öğrencileri için Hintçe ve genel Hintçe dışında lise öğrencileri için ticaret sınavlarının da yapıldığını söyledi. Bu vardiyada da katılması gereken 24.67.715 kayıtlı öğrenciden 1.30.242'sinin devamsız kaldığını söyledi.

2023 yılında da toplam 56.94.768 kayıtlı öğrenciden 4.02.054'ü ilk gün sınavlara girememişti.

UP yönetim kurulu yetkilileri, o gün dördü erkek ve biri kız olmak üzere beş lise öğrencisinin de kopya çekerken yakalandığını söyledi. Ayrıca başkaları adına sınava girmeye çalışan 7 sahte sınava giren kişi yakalandı. FIR'ların bu yedi sahte sınava giren kişi ve bir merkez müdürüne karşı kayıtlı olduğunu eklediler.

Yetkililer, anketlerin eyalet genelinde sekizi hapishaneler de dahil olmak üzere 8 bin 265 merkezde CCTV gözetimi altında gerçekleştirildiğini ve hiçbir merkezden herhangi bir olumsuz olaya ilişkin bildirim gelmediğini söyledi.

Sınav kağıtlarının saklandığı kasaların yanı sıra öğrencilerin sınava katılacağı sınav odaları da dijital ses kayıt cihazıyla donatılmış CCTV kameralar aracılığıyla 7/24 sıkı bir şekilde gözetim altında tutulmaktadır.

Enjeksiyonu izlemek için komuta merkezleri yalnızca UP yönetim kurulunun Prayagraj'daki merkezinde değil aynı zamanda Meerut, Bareilly, Prayagraj, Varanasi ve Gorakhpur'daki beş bölge ofisinde de kuruldu.

Komite tarafından 10. ve 12. sınıf sınavlarına yönelik toplam 776 sınav merkezi hassas, 275 merkez ise çok hassas olarak sınıflandırıldı. Eyalet genelindeki on altı bölge de UP yönetim kurulu tarafından son derece hassas olarak belirlendi.

Bu bölgeler Mathura, Baghpat, Aligarh, Mainpuri, Etah, Hardoi, Azamgarh, Ballia, Mau, Prayagraj, Kaushambi, Chandauli, Jaunpur, Ghazipur, Deoria ve Gonda'dır.

2. günün programı

UP Board lise ve ara sınavlarının Cuma günü ikinci gününde, ilk vardiyada 114 merkezdeki lise öğrencileri için Pali, Arapça ve Farsça sınavları ve 7.362 merkezde orta düzey öğrenciler için sabah 08.30 ile 08.30 arasında yapılacak yurttaşlık bilgisi sınavları yer alacak. 11:45. İlk vardiyaya liseden 1.003, ortaokuldan 3.71.933 olmak üzere toplam 3.72.936 öğrenci kayıtlıdır. Benzer şekilde Cuma günü ikinci vardiyada 602 merkezde lise öğrencilerine müzik (şan), 1.812 merkezde ise ortaokul öğrencilerine yönelik mesleki ve ziraat sınavları yapılacak. Yarışmaya 10.695'i lise, 63.865'i ortaokul olmak üzere toplam 74.560 öğrenci kayıt yaptırdı.