UP Board: Hükümet, bağlı okullardan gelen şikayetler üzerine öğrenim ücretlerine ilişkin verileri toplayacak

yasemin

Member
UP yönetim kuruluna bağlı okulların, eyalet genelinde 9'uncu ve 11'inci sınıf öğrencilerinden 'Giderler ve Kayıt Ücretleri' kapsamında toplanan tutar da dahil olmak üzere öğrenci harçlarından paylarını alamamaları, bir tür soruşturmaya yol açtı.

Prayagraj ortaokulunun öğrencileri. (Resim örnekleme amaçlıdır)

DIOS-Prayagraj PN Singh, Orta Öğretim Müdürünün UP Board'a bağlı okullara kabul edilen öğrenciler ve onlar tarafından talep edilen ücretler hakkında ayrıntılı bilgi istediğini doğruladı. “Veriler yakında derlenecek ve gönderilecek” diye ekledi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Orta öğretim müdürü ve UP yönetim kurulunun resmi başkanı Mahendra Dev, 13 Mayıs'ta gönderdiği bir mektupta, tüm bölgelerden 2017-18 akademik oturumundan 2022-23'e kadar son altı yılın ayrıntılarını talep etti. Devlet orta öğretim dairesi yetkilileri, okulların müfettişlerinin (DIOS) bu bağlamda derlendiğini söyledi.

Bir kopyası HT'de bulunan mektubu alıntılayarak, “DIOS'ların artık UP Board'a bağlı okullarda bu oturumlara kaç çocuğun katıldığını ve bölgelerinde ücret olarak ne kadar para alındığını gösteren sertifikaları sunmak zorunda kalacaklar” diye eklediler.

Yetkililer, 30 Nisan'da bu konuyla ilgili ilçe yetkililerinden de bilgi istendiğini ancak ilçelerden konuyla ilgili herhangi bir bilgi verilmediğini ifade etti.

Okul yetkililerine göre, UP kurulu çevrimdışı kayıt/sınav formlarını doldururken, formların okullara gönderim bedelini kayıt/sınav ücretlerinden ödedi. “Yaklaşık on yıl önce kayıt süreci çevrimiçi hale geldiğinde, okullar artık masraf veya kayıt ücreti almıyordu” dediler.

Pek çok okulun eyalet hükümetine bu konuda şikayette bulunmasının ardından hükümet konuyla ilgili tüm bilgileri toplamaya karar verdi. Eyalet hükümeti de aynı bilgiyi iki yıl önce, 9 Eylül 2022'de, hiçbir şey çıkmadan elde etmişti.

“Okullar korunmalıydı ₹Kayıt/sınav ücretlerinden öğrenci başına 10, ancak bu miktar son on yıldan beri alınmamaktadır. Orta öğretim departmanı parayı etkilenen okullara dağıtmazsa, Allahabad Yüksek Mahkemesine taşıyacağız ve ayrıca doğrudan UP başbakanına başvuracağız” dedi Vithviheen Shikshak Mahasabha, UP genel sekreteri Ziarat Hussain.