Uttarakhand: Durum düzeldikçe Müslüman esnaf Purola’daki dükkanlarını yeniden açıyor

yasemin

Member
Uttarkand’ın Uttarkashi ilçesine bağlı Purola bölgesindeki bazı Müslüman esnaf, 26 yaşındaki kız çocuğunun biri azınlık mensubu iki erkek tarafından öldürülmesinin ardından dükkanlarının sağcı örgütler tarafından kapatıldığının söylenmesinden sadece birkaç gün sonra dükkanlarını yeniden açmaya başladı. toplum.

Muhammed Eşref’in babası Balle Khan, Cumartesi günü Purola’daki giyim mağazası açıldıktan sonra (HT Fotoğrafı/Rajeeb Kala)

İlerleyen günlerde bu tür grupların protestoları gerilimi tırmandırdı ve iddialara göre 45 Müslüman iş adamı ve sakininden 40’ı tehditler üzerine şehri terk etmeye zorladı. Müslümanların sahibi olduğu veya kiraladığı en az 55 dükkan basıldı ve saldırıya uğradı.

Bu ayın başlarında, Uttarkashi şehrinde Müslüman tüccarları 15 Haziran’a kadar dükkanlarını kapatmaları yönünde tehdit eden posterler asıldı ve yönetim buna izin vermedi.

Ayrıca okuyun: “Bu asla bir aşk-cihat davası değildi”: Uttarkashi’deki adam kaçırma girişimiyle ilgili temyiz eden

Perşembe günü geç bir tarihte, ticaret odaları Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CrPC) 144. Maddesinin dayatması nedeniyle asayişi sağlamak için daha fazla mağaza kapatırken, sağcı örgütler Perşembe günü “mahapanchayat” çağrısında bulundu. Bu arada Purola hükümeti, Hindu örgütleri tarafından toplanan Mahapanchayat’a izin vermeyi reddettiği için sert önlemler konusunda uyardı.

Pazar günü, bölgedeki bazı Müslümanlar polis gözetiminde dükkanlarını açtı. Purola’da bir giyim mağazasının sahibi olan Mohammad Ashraf, Bijnore, 27 Mayıs’tan sonra bölgede toplumsal gerilimlerin patlak vermesi üzerine kapatılan mağazasını açtığını söyledi.

“2002 yılından beri işlettiğim dükkanımı açtım. Burada doğdum. Babam buraya 1978’de Uttar Pradesh’in Bijnore bölgesinden geldi. Her zamanki gibi normale döndüğü için çok mutluyum. Ben dükkânı açtıktan sonra yerel halk ve tanıdığım birçok kişi kıyafet almak için dükkânıma geldi. Yerel halk çok destek oldu ve destekleri için onlara gerçekten teşekkür ediyorum.”

Eşref, yaklaşık 7-8 esnafın dükkanlarını açtığını söyledi. “Giden yaklaşık 13-14 esnaf daha dönmüyor. Belki önümüzdeki günlerde onlar da gelip dükkanlarını açarlar” dedi.

Bir meyhane dükkanı sahibi olan Saif Ali, bunca günün ardından dükkanı açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. “Dükkanım en son 27 Mayıs’ta açıktı. Ondan sonra dükkanımı açamaz hale geldim. Ancak durumun düzelmesi ve yönetimin güvencesi ile dükkanımı açtım” dedi.

Ali, açılışın ardından mağazasında her şeyin normal seyrinde olduğunu söyledi. “Mağazaya gelen birçok yerel müşteri, son birkaç hafta içinde olanların olmaması gerektiğini söyledi. Bizi gerçekten desteklediniz. Hayatımı her zamanki gibi kazanabildiğim için mutluyum” dedi.

Ayrıca Okuyun: Purola Gerginliği: Uttarakashi Yöneticisi 15 Haziran’da Maha Panchayat için İzni Reddetti

Bir güzellik salonu ve bir giyim mağazası olmak üzere iki işletme sahibi olan Mohammad Raees, güzellik salonunu Cumartesi günü açtığını söyledi. “Giyim mağazasını günlerdir kapalı olduğu için temizlikten sonra Pazartesi günü açacağım. Ailemiz 62 yıldır burada yaşıyor. Normale dönmesine sevindim. Güzellik salonunda çalışan iki mahalleli kız da gelip çalışmalarına başladı” dedi.

Raees, dükkânların daha uzun süre kapalı kalması halinde, birçoğunun aylık kira ve diğer günlük harcamaları ödemek zorunda kalması nedeniyle mali krize gireceğini söyledi.

Bölge yönetimi daha önce, sağcı örgütlerin 14 Haziran’da Mahapanchayat’ı önceki planlarına göre tutacaklarında ısrar etmelerinin ardından, kanun ve düzeni bozma beklentisiyle 14-19 Haziran tarihlerinde CRPC’nin 144. Maddesini dayatmıştı.

Purola, 26 Mayıs’ta reşit olmayan bir kızın kaçırılma girişimi iddiasıyla ilgili gerginliğe tanık oldu. Yerel bir esnaf olan 24 yaşındaki Ubed Khan ve bir motosiklet tamircisi olan 23 yaşındaki Jitender Saini adlı iki sanık 27 Mayıs’ta tutuklanırken, iki sanık 27 Mayıs’ta tutuklandı. Olay, sağcı grupların düzenlenen protestolara yol açmasına neden oldu. birkaç bölgede ve çok sayıda Müslümanın dükkânlarına ve evlerine saldırdı.