Zilla Parishad, Shahapur Okulu’nda 8. sınıfa başlamayı reddediyor ve ebeveynler uzaktaki okullara kabul bulmak için acele ediyor.

yasemin

Member
Bombay: Thane bölgesindeki Khardi, Bharat Ratna Atal Bihari Vajpayee International School’daki (BRABVIS) 19 8. sınıf öğrencisinin ebeveynleri, Zilla Paris’in okuldan aleyhte karar verdiğini öğrendikten sonra evlerinden 18 km uzaktaki özel okullara kayıt yaptırmak için acele ediyor. 8. sınıf. 2019 yılında devlet, dönemin Eğitim Bakanı Vinod Tawde tarafından başlatılan Maharashtra Uluslararası Eğitim Kurulu (MIEB) aracılığıyla 12. sınıfa kadar eğitim verileceğini duyurdu. Ebeveynler daha sonra farklı okullardan çocuklarını BRABVIS’e transfer ettiler.

HT resmi

BRABVIS, kırsal bölgelerdeki öğrencilere uluslararası standartları karşılayan bir eğitim sağlamak için 2016-17’de Maharashtra’daki seçili Zilla Parishad okullarında başlatıldı.

2022–23 öğretim yılında, ZP Okulu, Khardi No. 1, Shahapur Taluka 7. sınıfa kadar dersler verdi. Okulun 2023-24 öğretim yılında 8. sınıfla başlaması planlandı. “Eski okul müdürü Sudhir Bhoir, 8. sınıf izin başvurusu için Hükümet Bakanlığına belgeler sundu. Ancak okul müdürü başka bir okula nakledildi ve süreç durdu” dedi. “Şimdi Zilla Belediyesi birdenbire sekizinci sınıf öğrencilerinin önümüzdeki okul yılından atılacağını duyurdu ve bu da kafamızı karıştırdı ve çocuklarının geleceği konusunda endişe duymamıza neden oldu.”

“Kızımı 2019 yılında özel bir İngilizce dil okulundan evine yakın iyi bir eğitim alması için bu okula transfer ettim. Her şey şu ana kadar iyi gidiyor. Tüm öğretmenler ve eski müdür çocuklarımıza kaliteli bir eğitim verdi. Ancak bu yıl Bhoir’in transferi ile her şeyimizi kaybettik” dedi.

Okul BRABVIS olarak seçildiğinde 125 öğrenci vardı. “Öğretmenler kaliteli eğitim aldıkça öğrencilerin kalitesi arttı. Sonuç olarak, Anaokulu, Ortaokul ve Büyükler bölümlerinin açılmasıyla kayıt sayısı 425’e yükseldi” dedi üçüncü sınıf öğrencisinin velisi Sneha Apte. “Bu okul 7. sınıftan sonra ders vermediği için evime 25 km uzaklıktaki başka bir özel okula kayıt olmak zorunda kaldım. Bhoir’i okula geri getirmesi için hükümete çağrıda bulundum.”

“Zilla Parishad’ın İcra Kurulu Başkanı’ndan (CEO) 8. sınıfa bu okulda başlamasını ve öğrencilerin aynı okulda eğitimlerine devam etmelerine izin vermesini istedik. Thane Bölgesi Koruma Bakanı Shambhuraj Desai ile de bir görüşme yaptık ve şimdi teşkilattan olumlu bir yanıt bekliyoruz” dedi.

Bu arada CEO Manuj Jindal, ebeveynlerden yazılı bir şikayet aldığını yalanladı. Şu ana kadar herhangi bir yazılı şikayet almadım ama kurallara uyacağız” dedi.