Ukrayna Haberleri +++ Selenskyj’in Cumartesi günü Roma’da olması bekleniyor +++

DUkrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj’in Cumartesi günü Roma’yı ziyaret etmesi bekleniyor. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın Kiev’den gelen konuğu, talep üzerine Cuma günü Roma’daki başkanlık sarayında kabul edeceği doğrulandı. Zelenskyy’nin Başbakan Giorgia Meloni ve Papa Francis ile de görüşeceği bekleniyordu.

Daha önce Zelenskyy’nin Roma gezisinde Başbakan Giorgia Meloni ve Papa Francis ile görüşebileceği de bildirilmişti. Uygun imkanlar üzerinde çalışmalar yapılıyor” dedi.

ayrıca oku

Rusya Ukrayna Savaşı

Ukrayna Devlet Başkanı, Pazar günü Aachen’de ünlü Şarlman Ödülü’nü alacağı hafta sonu Almanya’ya da gidebilir. O sırada Berlin ziyareti de konuşuluyordu. İddia edilen planlar öğrenildikten sonra, Berlin polisi sırlara ihanet şüphesiyle soruşturma başlattı. Daha önce bir Berlin günlük gazetesinde, bir polis mensubunun alıntı yaptığı ve planlanan bir operasyonun gizli ayrıntılarını verdiği iddia edilen bir makale yayınlanmıştı.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Güncel gelişmeler canlı mesajda:

11:25 – ESC organizatörleri “maalesef” Selenskyj’in selam vermesini yasakladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Eurovision Şarkı Yarışması’nın (ESC) finaline görüntülü mesajla çıkamayacak. Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından yapılan açıklamada, Zelenskyy’nin Eurovision Şarkı Yarışması’nda seyirciye seslenme isteği, etkinliğin kurallarına aykırı olduğu için maalesef kabul edilemeyecek” denildi.

Yarışmanın temel taşlarından biri, etkinliğin politik olmayan karakteridir. Organizatörler, bu ilkenin yarışma çerçevesinde siyasi veya benzeri beyanlarda bulunulmasını yasakladığını açıkladı. Zelenskyj’in talebi “övgüye değer” bir niyetle yapılmış olsa da, “kurallara aykırı olacağı için maalesef kabul edilemiyor”.

ESC bu yıl Liverpool’da yapılacak. Geçen yıl, Ukraynalı grup Kalush Orchestra ESC’yi kazandı. Ancak devam eden savaş nedeniyle final, her zamanki gibi ilk kez bir önceki yılın galibinin ülkesinde gerçekleşemez.

Bu yıl Ukrayna'dan Kalush Orkestrası Eurovision Şarkı Yarışması'nı kazandı.

Geçen yıl Ukraynalı Kalush grubu Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazandı.

Kaynak: Nderim Kaceli/LPS via ZUMA Press Wire/dpa

Cumartesi günkü finalde Ukrayna’ya özel bir ödül verilecek: Geçen yılın kazananları da dahil olmak üzere Ukrayna’dan on bir sanatçı sahne alacak. Video kliplerde ülkenin çeşitli bölgeleri gösterilmektedir.

10:27 – Çin’in özel elçisi Li Hui Pazartesi günü Ukrayna’ya gitti

Çin, savaşın başlamasından bu yana ilk kez üst düzey bir diplomatı görüşmek üzere Ukrayna’ya gönderiyor. Pekin Dışişleri Bakanlığı, Avrasya işlerinden sorumlu özel elçi Li Hui’nin ihtilafın siyasi çözümünü görüşmek üzere Pazartesi gününden itibaren Ukrayna, Polonya, Almanya, Fransa ve Rusya’yı ziyaret edeceğini söyledi.

Devlet ve parti lideri Xi Jinping, özel temsilcinin ziyaretini iki hafta önce Volodymyr Zelenskyy ile yaptığı telefon görüşmesinde duyurdu. Henüz bir tarih bilinmiyordu.

10:01 – Ukrayna Savunma Bakanlığı Bakhmut yakınlarında ilerlediğini doğruladı

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk Oblastı’ndaki uzun süredir tartışmalı Bakhmut kasabası yakınlarında küçük kazanımlar elde ettiğini doğruladı. Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maljar, Telegram’da “Savunmacılarımız Bakhmut bölgesinde iki kilometre ilerlediler” dedi. Hafta boyunca şehirde hiçbir mevzi terk edilmemişti ve Rus düşmanı ağır kayıplar vermişti.

Rus savaş muhabirleri daha önce Ukrayna’nın Bakhmut çevresindeki ön bölümün kanatlarında ilerlediğini bildirmişti. Rus paralı asker grubu Wagner, şehirde yavaş ama istikrarlı bir ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Bachmut’un eskiden 70.000’den fazla nüfusu vardı. Şehrin yüzde 95’i Rus kontrolü altında ve şu anda neredeyse tamamen yok edilmiş durumda.

9:55 – Wagner patronu Rusya savunma bakanını Bachmut’a davet ediyor

Wagner paralı birliğinin başkanı Yevgeny Prigozhin, durumu değerlendirmek üzere Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’yu savaş halindeki Bakhmut şehrine davet etti. Prigozhin, bakana yazdığı açık mektupta, “Zor operasyonel durum ve uzun yıllara dayanan savaş deneyiminiz göz önüne alındığında, sizden Rus askeri birliklerinin kontrolü altındaki Bakhmut’a gelmenizi ve durumu bağımsız olarak değerlendirmenizi rica ediyorum.” basın servisinin kanalına gönderdiği telgrafı yayınladı.

Prigozhin ve Shoigu arasındaki ilişkinin gergin olduğu düşünülüyor. Geçmişte, paralı asker patronu, Savunma Bakanlığı’nın desteğinin eksikliği olduğuna inandığı konuda kamuoyu önünde defalarca şikayette bulundu ve ayrıca Shoigu’ya kişisel olarak saldırdı. Davet aynı zamanda alay konusu olarak da anlaşılabilir – özellikle “uzun yıllara dayanan savaş deneyimi” ile araya girme. Shoigu, ordu generali unvanına sahip olmasına rağmen asla silahlı kuvvetlerde görev yapmadı, bu Rus askeri blog yazarlarının defalarca eleştirdiği bir şey.

ayrıca oku

Devlet kurumu Tass'ın kayıtlarında, bir Rus askerinin hendek kazarken gösterdiği söyleniyor.

09:23 – Ukrayna, Bakhmut’ta iki kilometrelik bir bölgenin yeniden ele geçirildiğini bildirdi

Kiev’den alınan bilgiye göre, Ukrayna ordusu, aylardır uğrunda savaşılan Bakhmut kentinde Rusya’dan 2 kilometrelik bir alanı geri aldı. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malijar, çevrimiçi ağlarda Rus tarafının “önemli kayıplar” yaşadığını söyledi. Ukrayna ise hafta başından beri Bakhmut’ta “tek bir pozisyondan vazgeçmedi”.

Ukrayna’nın doğusundaki Bakhmut şehri için yapılan savaş, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı Şubat 2022’den bu yana devam eden saldırı savaşının en uzun soluklusu. Savaş başlamadan önce nüfusu 70.000 olan şehir, aylarca süren çatışmalardan sonra büyük ölçüde yıkılmış ve terk edilmiş. Aylardır devam eden ve büyük kayıplar verilen çatışma karşısında Bachmut, bu arada her iki taraf için de büyük sembolik önem kazandı.

09:18 – Anket: Çoğunluk Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerden yana

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından yaklaşık 15 ay sonra, Almanların çoğunluğu Ukrayna’nın Rusya ile bir barış çözümü müzakere etmesini istiyor. Volodymyr Zelenskyj’in olası Almanya ziyaretinden kısa bir süre önce, Alman Basın Ajansı adına YouGov kamuoyu araştırma enstitüsü tarafından yapılan bir ankette, yüzde 55’i savaşı sona erdirme amaçlı görüşmeler çağrısında bulundu. Sadece yüzde 28’i buna karşı.

Ankete katılanların çoğu, Zelenskyy’nin talep ettiği gibi Ukrayna’nın NATO’ya katılma davetini de reddetti. Yüzde 54’ü karşı, sadece yüzde 27’si bu noktada Ukrayna’ya üyelik olasılığının sunulmasından yana. Temmuz ayında Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak NATO zirvesine katılacak olan Zelenskyy, ülkesinin savunma ittifakına katılmasının önünün açılmasını umuyor. Nisan ayında yaptığı bir konuşmada, Kiev’in “hak edilmiş bir davet” almadığını ne Ukrayna’da, ne Avrupa’da ne de NATO’da nüfusun çoğunluğunun anlayacağını söyledi.

08:00 – Sahadaki durum

DWO_AP_Ostukraine_Gebiete_120523

Ukrayna’daki mevcut durum

Kaynak: İnfografik DÜNYA

06:40 – Görünüşe göre, Ukrayna hava savunması gittikçe daha iyi hale geliyor

AP gazetecileri, Ukrayna’nın hava savunması açısından da Rusya’ya giderek daha fazla meydan okuduğunu bildirdi. Ukrayna hava savunma birimleri, Kiev halkı hava saldırısı sirenlerini duyduğunda her zaman hareket halindedir. Kamufle edilmiş konumlarından, düşman uçaklarını veya füzelerini düşürmeye hazır olarak kamyonlarla başkentin etrafındaki tarlalara koştular.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden (CSIS) düşünce kuruluşundan Ian Williams, yakın tarihli bir analizde, gelişmiş uçaksavar savunmalarının Rus uçaklarını ön hatların gerisine nüfuz etmekten caydırdığını ve “savaşın gidişatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu” yazdı. . Aslında, Ukrayna Hava Kuvvetleri raporlarına göre Rusya, 28 Nisan’dan bu yana Ukrayna’ya toplam 87 füze ve 114 insansız hava aracı konuşlandırdı, ancak yalnızca yedi füze ve 11 insansız hava aracı bunu başardı ve hiçbiri Kiev’i vurmadı.

Rus füze saldırısı sırasında Kiev semalarında patlama

Rus füze saldırısı sırasında Kiev semalarında patlama

Kaynak: REUTERS

02:25 – Moskova, Ukrayna askerlerinin “atılım” yaptığını yalanladı

Rusya, Rus yanlısı askeri blog yazarları ve Wagner paralı asker grubunun başkanı tarafından Ukrayna ordusunun güç durumdaki Bakhmut kasabasında bir atılım yaptığına dair raporları yalanladı. Savunma Bakanlığı, “Telegram’da cephe hattının çeşitli noktalarında bir ‘atılım’ olduğuna dair bireysel açıklamalar gerçeğe uymuyor” dedi.

Sahadaki durumu takip eden birkaç Rus yanlısı blog yazarı, Perşembe gecesi Ukrayna birliklerinin hareketleri ve özellikle doğu Ukrayna’daki çatışmaların ana sahnesi olan Bakhmut yakınlarında Rus askerleri tarafından terk edilen mevziler hakkında endişelerini dile getirdi.

Moskova’daki bakanlık, birkaç saldırının ve cephedeki Ukrayna keşif misyonlarının geri çekildiğini söyledi. Sayıda önceki günlere ve haftalara göre herhangi bir sapma olmadı. Şu anda sadece akşam saatlerinde Donetsk bölgesindeki Malynivka yakınlarında topçu ve havadan çatışmalar olduğu belirtildi.

22:34 – Zelenskyj, Ukrayna ceza yasasını AB üyeliğine uyarlamak istiyor

Avrupa Birliği’ne giden yol için Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, ceza hukuku ve kolluk sisteminde reform yapmak için “kapsamlı bir stratejik plan” hazırladı. Zelenskyy gece yaptığı video konuşmasında, “Basitçe söylemek gerekirse, Ukrayna’nın AB’ye hızlı katılımı hedefimizle uyumlu bir hukuk ve düzen sistemini ülkemiz için sağlamamız gerekiyor.” dedi.

“Devlet sisteminin her unsuru, özellikle kolluk kuvvetleri, insanların kendilerini gerçekten güvende hissedecekleri, insanların gerçekten adalet hissedecekleri, devleti yönetenlerin günlük işlerinin kurumsal düzeyde garanti altına alınacağı şekilde işlemelidir. seviye,” Ukrayna devlet başkanı ilan etti. “Devlete güven, devlete güven, devlet adına hareket edenlere güvenmekten geçer.” Bunun anahtarı kolluk kuvvetleri ve savcılıktır.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Kick-off Politics” WELT’in günlük haber podcast’idir. WELT editörleri tarafından analiz edilen en önemli konu ve günün tarihleri. Podcast’e şu adresten abone olun: spotify, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik veya doğrudan RSS beslemesi aracılığıyla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mecidiyeköy escort ankara escort deneme bonusu veren siteler mamigeek.com
şişli escort kartal escort kadıköy escort sweet bonanza oyna halkalı escort avrupa yakası escort şişli escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort mecidiyeköy escort istanbul escort şirinevler escort avcılar escort

Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.